Aktuality

Cenu Paměti národa získalo pět osobností z Česka, Slovenska a Ukrajiny

Pět osobností, které spojuje odpor vůči totalitním režimům ve východní části Evropy, dostalo včera v Národním divadle Cenu Paměti národa. Ocenění, které už potřinácté předává nezisková organizace Post Bellum, letos získali Pavel Eli Vago a Anna Šestáková, kteří se vzepřeli nacismu za druhé světové války. Cenu dostala i Marie Susedková a Marie Henzlová, které čelily komunistické diktatuře. Letos netradičně putovalo jedno ocenění i na Ukrajinu, které si převzal Myroslav Marynovyč, ukrajinský disident a bývalý politický vězeň.

Letošní Ceny Paměti národa se nesly ve znamení silných příběhů z východní části Evropy, která prošla dvěma totalitami dvacátého století. Ty jsou zároveň mementem vůči totalitě současné reprezentované putinovským Ruskem. Slavnostní večer vysílala ČT 2, slovenský kanál RTVS, ukrajinský Suspilne a ČRo Plus. Třináctých Cen Paměti národa se jako host zúčastnila vůdkyně běloruské opozice Svjatlana Cichanouská a také kandidáti na českého prezidenta – Petr Pavel, Danuše Nerudová, Pavel Fišer a Marek Hilšer. Ti všichni promluvili na setkání s laureáty, které v Národním divadle předcházelo televiznímu přenosu. 

Slavnostním večerem provedla Daniela Písařovicová spolu se slovenským moderátorem Michaelem Szatmarym. Příběhy laureátů představily hrané dokumenty od režiséra Jaro Ridzoně. „Letos jsme poprosili mladé písničkáře a hudebníky, aby složili pro každého laureáta píseň,“ popisuje další část programu Kristýna Bardová, tisková mluvčí organizace Post Bellum. Písně oceněným zazpíval Igor Orozovič, Sisa Feher a zpěvák vystupující pod uměleckým jménem Zabiť Františka. K tomu hrál orchestr Ježkovy stopy pod taktovkou Matěje Kroupy. V závěru večera zazněla i česká a ukrajinská hymna. 

Během slavnostního programu dostala cenu Marie Henzlová, která přes vážné nebezpečí spolu s příbuznými podporovala za druhé světové války partyzány. Anna Šestáková, další laureátka, odmítla spolupracovat s StB a do života její rodiny zasáhlo, že jejího manžela odsoudili ve vykonstruovaném procesu. Letos Paměť národa připomněla i příběh Pavla Eliho Vaga, který se jako dvanáctiletý chlapec skrýval jen se sestrou ve slovenských horách, aby se vyhnuli židovským transportům. Marie Susedková kvůli jednomu setkání a jednomu předanému dopisu strávila dva a půl roku v komunistických pracovních táborech. Ocenění si převzal také ukrajinský disident a politický vězeň z doby Sovětského svazu Myroslav Marynovyč.

Nezisková organizace Post Bellum oceňuje žijící pamětníky od roku 2010. Mezi laureáty jsou váleční veteráni, političtí vězni, odbojáři, přeživší holocaustu, perzekuovaní spisovatelé či představitelé undergroundu, skauti, příslušníci církví a mnozí další.

Děkujeme spoluorganizátorům a partnerům akce.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.