Aktuality

Pozvánka na projekce filmů v Praze

Zveme vás do pražských kin, kde v následujících dnech a týdnech promítneme tři filmy Paměti národa. Spojují je silné příběhy a události 20. století, na které nesmíme zapomenout. Vstup je zdarma a potkat se můžete i s autory snímků.

24. 11.  Příběhy 20. století: Holocaust

V den 81. výročí odjezdu prvního transportu židů do ghetta Terezín vás zveme na ojedinělou ucelenou projekci dokumentárního cyklu Příběhy 20. století: Holocaust, který vypráví osudy československých Židů v letech 1938-1945. Ve čtvrtek 24. listopadu v 18 hodin v kině Ponrepo. Po projekci bude následovat diskuse s autory Adamem Drdou a Viktorem Portelem.

28. 11.  Dívka z korunové mince

Na československé jednokorunové minci, kterou se platilo v letech 1957-1992, byla zobrazena dívka, sázející do země lípu. Dlouho nikdo nevěděl, že jejím předobrazem byla skautka a politická vězenkyně Bedřiška Synková. S jejím příběhem se můžete seznámit 28. listopadu ve 20 hodin v kině Evald, představí ho dokumentarista Adam Drda.

13. 12.  Život delší než jedno století 

Příběh skauta, odbojáře a politického vězně Eduarda Marka, který se účastnil mobilizace i Pražského povstání. Nacisté ho věznili za pomoc židovským spoluobčanům, za komunistů strávil coby odbojář sedm let v pracovních táborech. Eduard Marek, řečený Hroznýš se vám představí prostřednictvím filmového sestřihu a následné debaty 13. prosince v 18 hodin v KC Vozovna.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.