Aktuality

Vlčí máky připomenou hrdiny. Začala sbírka ke Dni válečných veteránů.

Včera začala sbírka ke Dni válečných veteránů. Nezisková organizace Post Bellum připravila 150 tisíc květů vlčího máku, které jsou po celý listopad k dostání na 1 100 sbírkových místech. Pořídit je bude možné také v on-line supermarketu Rohlik.cz nebo u dobrovolníků v ulicích. Organizátoři chtějí letos díky sbírce získat 3 miliony korun, tedy o půl milionu více než loni. Výtěžek půjde na přímou pomoc lidem, kteří za nás nasadili své životy, a zaznamenání jejich příběhů.

Jedenáctého listopadu lidé po celém světě slaví Den válečných veteránů tím, že si připínají na oblečení květy vlčích máků. Post Bellum, které po osmé organizuje sbírku v České republice, přes dvacet let natáčí pro archiv Paměť národa příběhy lidí, kteří bojovali za naši svobodu. Ať už za druhé světové války, v období komunismu nebo novodobých konfliktech. Nejenom že uchovává a vypráví jejich příběhy, ale od roku 2020 jim i pomáhá. Služeb Centra pomoci Paměti národa dosud využilo přes 500 seniorů.

Zejména bojovníkům proti totalitním režimům centrum zprostředkovává lékařskou, právní či psychologickou pomoc nebo nabízí možnost si telefonicky popovídat. Pomáhá starým lidem se zorientovat v obtížných životních situacích a při jejich řešení. Nově se mají po celé České republice otevírat poradensko – kontaktní centra se sociálními pracovníky a dobrovolníky.

 „Ti, kteří bojovali za naši svobodu, dnes patří mezi nejzranitelnější z nás. Právě je nejvíce zasahují vysoké ceny energií nebo inflace. Chceme jim dát najevo, že jsme na ně nezapomněli, že jsme jim vděční a že na své starosti nejsou sami,“ říká ředitel Centra pomoci Paměti národa Jakub Suchel. „Je na nás, jak žijí naši hrdinové,“ vyzývá veřejnost, aby se zapojila do sbírky na Den válečných veteránů.  

Veterány nedefinuje jejich uniforma, ale spíše odvaha nasadit svůj život. Ukazuje to i příběh Marie Dubské, která se zapojila do Pražského povstání, bojovala na radnici, která byla pobořena německými tanky. Ona zázrakem přežila nejen bombardování, ale i rozsáhlý požár. Dnes je jí 101 let a žije na pražském sídlišti. „Chtěla bych vzkázat, aby byli víc vlastenci. Aby svou zem milovali, vážili si tak krásné země a svobody. A nebáli se obětovat své zdraví i život za její svobodu,“ zdůrazňovala během rozhovoru pro archiv Paměť národa. Ten zveřejnil příběhy 1016 druhoválečných veteránů, aby je znali hlavně mladí lidé. Ve sbírce jsou například uchovány i svědectví generála Tomáše Sedláčka nebo stíhacího esa Františka Fajtla, kteří už dnes nejsou mezi námi.

Připnutím červeného květu na oblečení lidé vyjádří úctu bojovníkům za naši svobodu. Od 1. do 30. listopadu květ pořídí ve více než 1 100 kavárnách, knihovnách, úřadech či prodejnách. Od 4. listopadu bude možné přidat květ k nákupu v on-line supermarketu Rohlik.cz. S blížícím se 11. listopadem, kdy se koná Den válečných veteránů a sbírka vrcholí, budou květy k dostání i u stovek dobrovolníků v ulicích měst. Nově bude díky spolupráci s Českou spořitelnou možné na vybraných místech platit kartou. 

Pořadatelé na Den válečných veteránů rozsvítí do červena místa spjatá s naší historií, jako Český rozhlas, Chrám svatého Cyrila a Metoděje nebo Žižkovskou věž. Na dalších místech republiky vzniknou dočasné záhony, kde budou za každý dar on-line přibývat makové květy. Sbírku doplní i doprovodné výstavy. Více informací najdete na denveteranu.cz. 

Tradice Dne válečných veteránů

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě a staly se proto symbolem tohoto svátku. Organizace Post Bellum se k němu přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů. 

Další informace najdete na denveteranu.cz.

 

Partnery sbírky jsou rohlik.cz, Česká spořitelna, Česká pošta, Slevomat, hl. m. Praha, Inmedio, Český rozhlas, Radio 1, Reportér magazín.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.