Aktuality

Pomoc ze severu: ojedinělá debata s hosty ze Skandinávie

Pro ohrožené chartisty sháněli pomoc v Norsku, Švédsku a Dánsku. Teď přijedou do Prahy a představí se české veřejnosti. 

Pomoc ze severu: československý disent a přátelé z Norska a dalších skandinávských zemí. Tak zní název ojedinělé debaty, kterou pořádá v úterý 31. ledna od 19 hodin organizace Post Bellum ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. V publiku budou sedět čeští signatáři Charty 77, ale hlavní hosté přijedou ze Skandinávie. Byli to právě oni, kdo organizoval podporu československým disidentům na konci 70. a v 80. letech. Podporu finanční a materiální, ale i morální. Jak to dělali a co je k tomu vedlo? A co z jejich odkazu je pro nás platné dnes, kdy je demokracie v řadě zemí opět na ústupu?

O tom přijedou debatovat zástupci občanských organizací, které pořádaly sbírky a udržovaly povědomí o československých demokratizačních snahách v očích skandinávské veřejnosti – Frode Bakken z norského fondu Stottefondet for Charta 77, Urban Westling ze švédského Výboru 21. srpna a Morten Nielsen z dánské organizace Dialog med Charta 77. Doplní je emeritní norský diplomat Øyvind Nordsletten, jehož ministerstvo na pomoc přispívalo, a norský novinář Alf Skjeseth, který o Chartě 77 pro severský tisk psal.

Charta 77 se okamžitě stala velmi oblíbeným hnutím, dávala novou naději. Proto jsem si řekl – chci něco dělat,“ vzpomíná Nor Frode Bakken na své tehdejší rozhodnutí. „Až překvapivě málo víme o tom, jak severská pomoc chartistům probíhala, kdo na ni přispíval, jak se k nám dostávala. Budeme se ptát, jak těžké pro ně bylo jezdit za železnou oponu, jestli byli pod dohledem československých orgánů, co svojí činností riskovali. A jak důležitá jejich pomoc byla pro český disent,“ říká Jan Blažek ze zahraničního oddělení Post Bellum. 

Lednová debata ale nebude jen o minulosti. Pokusí se odpovědět i na to, jak a komu máme dnes naopak pomáhat my. 

Skandinávští hosté budou v Praze ve dnech 30. ledna až 2. února 2023. Během té doby poskytnou obsáhlé biografické rozhovory pro pamětnický archiv Paměť národa. Na základě těchto rozhovorů následně vznikne krátký dokumentární film. Jejich návštěvu podpořily Fondy EHP a Norska. Debatu, kterou bude moderovat Adam Drda, pořádá organizace Post Bellum ve spolupráci s Knihovnou Václava Havla. 

Během svého pobytu v Praze mohou skandinávští pamětníci poskytovat rozhovory i dalším médiím.

       

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.