Aktuality

Výtěžek listopadové sbírky ke Dni válečných veteránů poprvé překonal tři miliony

Paměť národa v listopadu už poosmé zaplavila zemi červenými máky a připomněla tak válečné hrdiny a další bojovníky za svobodu a demokracii. I v této nelehké době podpořily sbírku tisíce lidí a výtěžek tak dosáhl 3 034 938 korun. Vše se podařilo díky zapojení stovek jednotlivců po celé zemi. Makový květ bylo možné pořídit na 1204 místech – v  kavárnách, obchodech, galeriích, knihovnách, lékárnách nebo informačních centrech. Sbírka se objevila ve všech 14 krajích a celkem 234 městech, zapojilo se více než 800 dobrovolníků. Velmi důležitou součástí byli jako každý rok i žáci a studenti z více než 80 základních a středních škol, kteří nabízeli máky v ulicích měst v rámci pouliční sbírky.

Lidé přispívali také on-line, přímými dary na účet, pomocí QR kódů, ale i prostřednictvím portálu Slevomat a letos poprvé také nákupem v on-line obchodě Rohlík. Novinkou byl i samoobslužný dárcovský terminál od České spořitelny, který bylo možné využít k příspěvku u stánku v ulici Na Příkopě. Ve 20 městech se objevila maková políčka, kam pořadatelé „sázeli“ makové květy za on-line příspěvky.

Organizátoři se rozhodli připomenout hrdiny nasvícením budov symbolickou červenou barvou – v Praze byla k vidění červeně zbarvená budova Českého rozhlasu, chrám sv. Cyrila a Metoděje nebo Žižkovská věž. Rozsvítily se i radnice v Liberci a Ostravě nebo katedrála sv. Bartoloměje v Plzni.

Velkou radost udělal organizátorům i Jiří Pavel Kafka, jeden z posledních válečných veteránů, příslušníků RAF, jehož tvář se objevila na plakátech k letošní sbírce, když se osobně zastavil u sbírkového stánku v Praze Na Příkopě.

Větší část výtěžku poputuje na Centrum Pomoci Paměti národa, které organizace založila v době covidové pandemie. Centrum pokračuje v činnosti s cílem vytvořit stabilní podporu pamětníkům a pomáhat jim s každodenními starostmi. Po celé České republice plánujeme vybudovat síť poradensko – kontaktních center obsazené kvalifikovanými sociálními pracovníky a dobrovolníky. Další část výtěžku bude věnována na dokumentování příběhů pamětníků.

Paměť národa děkuje všem, kteří se do sbírky zapojili, a také partnerům: Česká spořitelna,  Česká pošta, Rohlík.cz, hl. m. Praha, Lagardere Travel Retail, Slevomat, Český rozhlas, Radio 1 a Magazín Reportér.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.