Aktuality

Před rokem jsme otevřeli v Pardubicích první IPN

Máme za sebou první rok od otevření pardubického Institutu Paměti národa a jeho interaktivní expozice Tichá hrdinství.

Oslavíme to natáčením oblíbeného podcastu Dobrovský & Šídlo, kdy se oba pánové symbolicky “vrátí na místo činu,” protože oba byli 15. března 2022 čestnými hosty slavnostního otevření Institutu Paměti národa v Machoňově pasáži. Natáčení a neformální oslava narozenin Institutu proběhnou v pondělí 13. března 2023 od 18 hod. v Kongress Centre Pardubice.

Hlavní součást IPN expozice Tichá hrdinství vypráví návštěvníkům prostřednictvím moderních technologií skutečné příběhy 20. století. V průběhu roku expozici navštívili kromě veřejnosti také osobnosti, jako je zpěvačka a hudebnice Aneta Langerová, youtuber Karel „Kovy“ Kovář, spisovatelka Markéta Lukášková nebo písničkář Michal Horák.

Ředitel pardubického IPN Michal Bureš navíc láká k návštěvě výstavy školy, protože IPN pro ně má připraveno něco navíc: “Školy absolvují, vedle prohlídky samotné expozice, ještě jeden ze tří tematických workshopů Židé v protektorátu, Druhý odboj nebo Političtí vězni. Podle ohlasů žáky i jejich učitele tento téměř čtyřhodinový program velmi baví, o čemž svědčí i návštěvnost, kdy za uplynulých dvanáct měsíců program pro školy zažilo 2 236 žáků a studentů z téměř stovky škol.”

Vedle expozice je Institut také místem setkávání. V prvním roce měli návštěvníci možnost zúčastnit se 30 besed a přednášek s celou řadou velmi zajímavých hostů. Byl mezi nimi např. v té době „jen“ armádní generál ve výslužbě Petr Pavel, kněz a církevní historik Tomáš Petráček, youtuber Karel “Kovy” Kovář, novinář Miroslav Karas, disidentka Anna Šabatová nebo historik Petr Blažek. Pravidelný pondělní program zveřejňujeme na svých webových stránkách a na sociálních sítích.

V rámci oslavy prvního roku od otevření získají návštěvníci o prodlouženém víkendu 16. až 19. března 25% slevu na vstupné. Vzhledem k omezené kapacitě je doporučené zakoupit vstupenky předem online.

Plány do budoucna? Vyjma letních prázdnin pokračuje už tradiční cyklus pondělních programů, každý týden od 18:30 hodin se ve Vzdělávacím centru IPN něco děje. Na podzim se rozšíří expozice Tichá hrdinství o nový obsah – kromě osudů pamětníků z období 2.světové války bude možné prožít prostřednictvím příběhů dalších dvou hrdinů složité období 50.let minulého století.

Naše dobrodružství pokračuje.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.