Aktuality

Běh pro Paměť národa přilákal v Praze rekordní počet účastníků

V sobotu 13. května se v Praze konal osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Zúčastnil  se ho rekordní počet běžců. Za všechny, kteří se nevzdali, běželo v oboře Hvězda více než 1300 lidí. Nezisková organizace Post Bellum pořádá v květnu akci ještě na dalších osmi místech, třeba už 20. května v Brně a Olomouci nebo o den později v Liberci. Běžci symbolicky věnují svůj sportovní výkon tomu, kdo je inspiruje k vytrvalosti nebo jehož příběh chtějí připomenout. Často běží za dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo např. za politické vězně, letce RAF, Ukrajinu či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

V Praze ve Hvězdě se postavil na start také herec a dabér Gustav Bubník, který běžel za svého otce Augustina Bubníka. Můj tatínek byl členem týmu hokejových mistrů světa, které StB v roce 1950 zatkla a ve vykonstruovaném procesu následně odsoudila. Dostal 14 let a odseděl si 5 let v těch nejtěžších komunistických žalářích. Rád se zúčastním na jeho památku a na paměť všech jeho odsouzených kamarádů-spoluhráčů,“ řekl Gustav Bubník. Příběh jeho otce je součástí archivu Paměť národa, který obsahuje více než 10 000 svědectví pamětníků. Pravidelně běhá závod i ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa: „Letos jsem s dietářkou přípravu opět podcenil, ale to mi nezabrání, abych šourajícím poklusem nepokořil pět kilometrů. Běžím za stoletého Karla Bažanta, bojovníka z Pražského povstání, esenbáka, který se po roce 1948 postavil komunistům, organizoval útěky letců RAF na Západ za svobodou. Jeho přátelé nakonec dobrodružně uletěli, on tu zůstal a skončil na nějakou dobu ve vězení,“ řekl na startu Mikuláš Kroupa.    

Běžecký seriál odstartoval na Den vítězství 8. května v Plzni v rámci programu Slavností svobody, kde se zapojilo téměř 400 běžců. V sobotu 13. května se kromě Prahy běželo také v Uherském Hradišti. Další závody se pak konají 17. května v Ústí nad Labem, 20. května v Brně, Olomouci, Chrudimi, Třebíči a Rejčkově, 21. května v Liberci a 27. května v Jihlavě. Na většině míst budou připraveny profesionálně měřené závody na 10 a 5 kilometrů, trasa na 1 km, do které se mohou zapojit celé rodiny, i dětské závody. Doprovodný program nabízí příjemné vyžití pro dospělé i děti: výstavy, workshopy, divadla nebo koncerty. Výtěžek ze startovného poputuje na další natáčení vzpomínek pamětníků, projekty ve školách a na sociální pomoc bývalým politickým vězňům a disidentům.

Kromě jedenácti míst se mohou lidé vydat na trať v průběhu května také v rámci Běhu Kdekoli!, který je určen těm, kterým se nehodí termín nebo žijí v zahraničí. K Běhu pro Paměť národa se symbolicky připojí například běžci v New Orleans, Santa Barbaře nebo indickém Dillí. Pro Paměť národa běží stejně jako v minulých letech lidé z Nadace Tipsport, která je generálním partnerem akce. Zapojilo se také více než 50 týmů spolupracovníků a přátel, kteří po celý měsíc soupeří v tzv. firemní výzvě Běhu pro Paměť národa. Více informací a možnost registrací je na www.behpropametnaroda.cz.

Organizace Post Bellum děkuje všem hlavně partnerům akce, bez kterých by její realizace nebyla možná.

Generální partner Nadace Tipsport, hlavní Partner BPD Partners, produktový partner IRONTIME, hlavní mediální partner Český rozhlas

Mediální partneři: Česká televize, Magazín Reportér, Forum24, CzechCrunch, TV Noe

Za podpory: Seznam.cz, OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním, Smilebox

Hlavní místní partner: Magistrát hl. m. Prahy

Místní partneři: Městská část Praha 6, Radio 1, Start Production, JCDecaux, Kino Aero, Kino Světozor, Kino Bio oko, Obchodní centrum Šestka, Dopravní podnik hl. m. Prahy, Pražské vodovody a kanalizace, Jipast, Johnny Servis.

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.