Aktuality

Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace 1968

 

V pondělí 5. června se v 18:00 hod. uskuteční ve Škoda Muzeu v Mladé Boleslavi projekce nového dokumentu s názvem „Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace,“ na kterou naváže za účasti pamětníků debata s historiky a tvůrci dokumentu. Veřejné projekci bude předcházet dopolední projekce pro školy, která proběhne na tomtéž místě v 10:00 hod. Akcí nás provede moderátor Luboš Dvořák, programový ředitel Signál rádia.

Společnost Post Bellum, konkrétně její regionální pobočka Paměť národa Severní Čechy se sídlem v Liberci, připravila na letošní půlkulaté 55. výročí video dokument, který zachycuje příběhy sovětské okupace ze srpna 1968 a život za normalizace na Mladoboleslavsku, za hmatatelné přítomnosti sovětských vojsk až po jejich odchod v roce 1991, vyjednaný absolventem mladoboleslavského gymnázia Michaelem Kocábem.

Krátký dokumentární film představí příběhy pamětníků nejen z Mladé Boleslavi, města, kde sídlila gardová motostřelecká divize. Jak se žilo ve městě, kde po roce 1968 běžně zněla na ulicích a v obchodech ruština? Jaká byla návaznost na utajený vojenský prostor Ralsko? A jak vypadalo soužití Čechů a několika tisíc okupantů přímo v Boleslavi? Šlo o pokojnou koexistenci, nenávist nebo někdy dokonce o výhodný obchod? To jsou otázky, na které dokumentaristé společnosti Post Bellum hledali odpovědi.

„Helo, honem vstávej, je válka,“ pamatuje si na maminčino volání do oken dětského pokoje 21. srpna 1968 pamětnice Helena Šimková. „Musíme hergot něco dělat,“ vzpomíná pamětník Petr Kadaník, jak s přáteli přepisoval a otáčel směrové cedule a jezdil po městě s transparentem na střeše vozu za neustálého hluku, zápachu nafty a s všudypřítomným strachem z toho, že z míry vyvedení vojáci začnou náhle střílet.

„Dokument nahlíží na život v Mladé Boleslavi a okolí po okupaci 1968 z několika perspektiv. Přináší vzpomínky pamětníků na různá východiska, která volili, nebo za ně volili jiní,“ dodává k zaznamenaným výpovědím pro on-line archiv Paměť národa ředitelka pobočky Michaela Pavlátová.

Krátký film vznikl za finanční podpory Nadačního fondu Škoda Auto (NFŠA). „Jako Nadační fond Škoda Auto se snažíme posouvat Mladoboleslavsko do budoucnosti, ale stejně tak je pro nás důležité uchování a rozšiřování historické paměti regionu. Dokument ‚Mladoboleslavsko ve stínu sovětské okupace‘ představuje dobrý příklad projektu, který tomu napomáhá a těší mě, že jsme k jeho vzniku mohli přispět,“ říká ředitel fondu Ladislav Kučera. Za prostory pro premiérová uvedení filmu děkujeme Škoda Muzeu.

“Potěší nás, když si uděláte čas a na promítání a následující diskusi dorazíte, těšíme se na vás!”, dodává ředitelka Paměti národa Severní Čechy.

FB pozvánka na veřejnou premiéru dokumentu 5. června od 18:00 hodin zde.

 

Akce je podpořena:

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.