Aktuality

Pro Paměť národa letos běželo rekordních 3300 běžců

S posledním květnem skončil osmý ročník Běhu pro Paměť národa. Za všechny, kteří se nevzdali, běželo v průběhu měsíce téměř 3 300 lidí. Na trať se vydali na jedenácti závodech po celé zemi, po vlastní trase doma i v zahraničí nebo v rámci firemní výzvy. Své sportovní výkony běžci symbolicky věnovali těm, kdo je inspirují k vytrvalosti nebo jejichž příběhy chtěli připomenout. Celkový výtěžek ze startovného překonal předešlé ročníky. Organizaci Post Bellum přinesl více než 1,6 milionu korun, které využije na natáčení příběhů pamětníků, vzdělávací programy, pomoc hrdinům a další aktivity. 

Běžecký seriál odstartoval na Den vítězství 8. května v Plzni v rámci programu Slavností svobody. V sobotu 13. května se běželo v Praze a Uherském Hradišti. Další závody se pak konaly v Ústí nad Labem, Brně, Olomouci, Chrudimi, Třebíči, Rejčkově, Liberci a poslední závod se uskutečnil 27. května v Jihlavě. Kromě jedenácti míst se na trať v průběhu května vydali běžci také v rámci Běhu Kdekoli!. K akci se tak symbolicky připojili například lidé v New Orleans, Santa Barbaře, Vancouveru, Lucemburku nebo indickém Dillí. Účastníci si na startovní čísla často psali, že běží za svého dědu, babičku, Miladu Horákovou, Václava Havla nebo např. politické vězně, letce RAF, Ukrajinu či hodnoty, jako jsou svoboda a demokracie.

Pořadatelé chtěli na Běhu pro Paměť národa připomenout nejen ty, kteří se potýkali s nacismem a komunismem v minulém století, ale i Ukrajince, kteří aktuálně bojují proti totalitě jen pár set kilometrů od nás. Lidé si proto mohli zvolit speciální startovní číslo pro Ukrajinu. Další možností bylo zapojení do štafetových závodů, jejichž výtěžek byl rovněž určen na sbírku Pomozte Ukrajině s Pamětí národa, prostřednictvím které Post Bellum déle než rok Ukrajině pomáhá. Na konto sbírky tak poputuje 112 tisíc korun. 

V Praze ve Hvězdě se postavil na start také herec a dabér Gustav Bubník, který běžel za svého otce Augustina Bubníka. Můj tatínek byl členem týmu hokejových mistrů světa, které StB v roce 1950 zatkla a ve vykonstruovaném procesu následně odsoudila. Dostal 14 let a odseděl si 5 let v těch nejtěžších komunistických žalářích. Rád se zúčastním na jeho památku a na paměť všech jeho odsouzených kamarádů-spoluhráčů,“ řekl Gustav Bubník. Příběh jeho otce je součástí archivu Paměť národa, který obsahuje více než 10 000 svědectví pamětníků. Pravidelně běhá závod i ředitel Post Bellum a zakladatel Paměti národa Mikuláš Kroupa: „Letos jsem s dietářkou přípravu opět podcenil, ale to mi nezabrání, abych šourajícím poklusem nepokořil pět kilometrů. Běžím za stoletého Karla Bažanta, bojovníka z Pražského povstání, esenbáka, který se po roce 1948 postavil komunistům, organizoval útěky letců RAF na Západ za svobodou. Jeho přátelé nakonec dobrodružně uletěli, on tu zůstal a skončil na nějakou dobu ve vězení,“ řekl na startu Mikuláš Kroupa.  

Pro Paměť národa běželi stejně jako v minulých letech lidé z Nadace Tipsport, která je generálním partnerem akce. Zapojilo se také 56 týmů složených ze spolupracovníků a přátel, kteří po celý měsíc soupeřili v tzv. firemní výzvě Běhu pro Paměť národa

Organizace Post Bellum děkuje všem místním pořadatelům a hlavně partnerům akce, bez kterých by její realizace nebyla možná.

Generální partner Nadace Tipsport

Hlavní Partner BPD Partners

Produktový partner IRONTIME

Hlavní mediální partner Český rozhlas

Mediální partneři

  • Česká televize
  • Magazín Reportér
  • Forum24
  • CzechCrunch
  • TV Noe

Za podpory

  • Seznam.cz
  • OSA – Ochranný svaz autorský pro práva k dílům hudebním
  • Smilebox

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.