Aktuality

Září na Strahově: O RAF, gulagu i kubánská salsa

Na Strahově nás čekají od 22. do 24. 9. tři dny nabitého programu: kromě poslední příležitostí prozkoumat stadion s průvodcem, zaletíme duchem na Kubu. Zveme na debatu o současné politice, tématické drinky i tančírnu. Zavzpomínáme také na navigátora RAF Jana Wienera a setkáme se s jeho ženou Zuzanou. Nedělní program na Strahově nabídne virtuální prohlídky gulagu, projekci o sovětských represích a debatu o dnešní ruské válce proti Ukrajině i vlastním lidem.

 

Pátek 22. září

Zářijový program zahájíme večerem věnovanému příslušníkovi RAF Janem Wienerem a jeho ženě Zuzaně. Dokumentární film, který u nás můžete zhlédnout, ukazuje, jak se Jan Wiener se svým přítelem Arnoštem Lustigem vrací na místa svého dramatického a tragického osudu. Velkou radost nám udělalo, že na tuto akci přijala pozvání i Zuzana Wienerová. S ní se budeme bavit nejen o jejich společném životě, ale také o emigraci, kam se uchýlili před komunistickými perzekucemi.

17:30 Stadion Strahov a jeho historie I komentovaná procházka (90 min., sraz na točně Dlabačov)
19:00 Bojovník I projekce – vstup zdarma
20:30 Vzpomínky Zuzany Wienerová I debata s pamětnicí – vstup zdarma

Sobota 23. září

Poslední dozvuky léta můžete s námi prožít v sobotu, kdy se v duchu přesuneme na horkou Kubu. O současné politické situaci, zdejším odporu i jak zde uchováváme paměť budeme mluvit s naší kolegyní Evou Kubátovou. Po debatě si dáme drink na baru, posedíme u ohně nebo bude možnost rozhýbat těla na škole kubánské salsy za rytmů DJ Lole a Vlado El Corazon.

17:30 Stadion Strahov a jeho historie I komentovaná procházka (90 min., sraz na točně Dlabačov)
19:00 Kuba: ostrov mezi minulostí a budoucností I debata – vstup zdarma
20:30 Salsa tančírna a DJ Lole I večírek – vstup zdarma

Neděle 24. září

Závěrečný den na Strahově spojuje téma mrazu z východu. Díky virtuální realitě bude možné navštívit a poznat nucené tábory Gulag. Film Strážci paměti se pak zaměřuje na výzkum stalinských represí a perzekucím historiků v současném Rusku. Co se děje daleko za hranicemi a v tehdejším Českoskovensku nebylo lhostejné skupině lidí, kteří v roce 1968 protestovali proti okupaci v Moskvě a kteří za to zaplatili svobodou. Jednoho z nich představuje film Disidentem k zbláznění. Jak se proti útlaku ve východní Evropě bojuje dnes budou mluvit hosté na debatě Quo vadis, Ukrajino.

  • 15:00 Disidentem k zbláznění (příběh Victora Fajnberga) I projekce – vstup zdarma
  • od 16:00 GULAG XR – moderní dějiny (nejen) v rozšířené a virtuální realitě I vzdělávací program – vstup zdarma
  • 17:00 Stadion Strahov a jeho historie I komentovaná procházka (120 min., sraz na tramvajové zastávce Pohořelec) >> PRODEJ VSTUPENEK <<<
  • 17:00 Strážci paměti I projekce a debata – vstup zdarma
  • 19:00 Quo vadis, Ukrajino I debata – vstup zdarma

 

 

Jižní tribuna je otevřená pro veřejnost vždy od úterý do neděle mezi 16. a 21. hodinou, kdy se můžete osvěžit na baru a zároveň si prohlédnout výstavu Zůstaňte u svých přijímačů.

Program Festivalu Paměti národa 2023 se koná po celé léto vždy v závěru měsíce za podpory Hlavního města Prahy, Městské části Prahy 6 a Státního fondu kultury.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.