Akce

Den válečných veteránů

Den válečných veteránů se celosvětově slaví 11. listopadu, u příležitosti konce první světové války. Květy vlčího máku pokrývaly hroby vojáků padlých na západní frontě první světové války a staly se proto symbolem tohoto svátku. Organizace Post Bellum se k němu přidala poprvé v roce 2014, aby veřejnosti přiblížila příběhy našich válečných veteránů.

1 000 příběhů veteránů ve sbírce Paměť národa

Před 20 lety začali dokumentaristé z Post Bellum natáčet životní příběhy válečných veteránů, převážně z druhé světové války, díky čemuž najdete dnes přes 1 000 jejich svědectví v on-line archivu Paměť národa. Zájem dokumentaristů se rozšířil i na lidi, kteří bojovali za naši svobodu, i když nenosili uniformu. Jeden z největších archivů orální historie tak nabízí vyprávění účastníků pražského povstání, odbojářů proti nacismu a komunismu nebo disidentů. Vedle pořádání výstav, tvorby pořadů či vydávání knih se skutečnými příběhy klade Post Bellum důraz na osobní setkávání a mezigenerační dialog. S pamětníky se tak potkávají žáci a studenti v rámci programů na školách nebo v divadelních kroužcích, své příběhy vyprávějí staří lidé i na besedách nebo výletech do míst, kde je prožívali.

Centrum pomoci Paměti národa

Pro válečné veterány a další pamětníky, jejichž příběhy měli dokumentaristé možnost zachytit, založila organizace v době covidové pandemie Centrum pomoci Paměti národa. Celkem nabídlo pomoc třem tisícům seniorů a asi pěti stovkách z nich pomohlo se zajištěním ochranných pomůcek, nákupů, doprovodem k lékaři, zprostředkováním odborné péče nebo vyslechnutím na telefonní lince. Část vybraných prostředků ze sbírky poputuje právě Centru pomoci, které pokračuje v činnosti i v současné době s cílem vytvořit stabilní podporu pamětníkům s jejich každodenními starostmi za pomoci kvalifikovaných pracovníků i dobrovolníků. Další část výtěžku ze sbírky bude věnována na dokumentování příběhů hrdinů.

Sbírka v roce 2022

Letošní sbírka ke Dni válečných veteránů se koná od 1. do 30. listopadu na stovkách míst po celé republice – makové květy je možné pořídit v kavárnách, obchodech, galeriích, informačních centrem a na mnoha dalších místech, která se do sbírky zapojila. Od 7. do 11. listopadu také v ulicích měst od dobrovolníků s kasičkami. Sbírku je možné podpořit také platbou online nebo nákupem máků a dalších předmětů na E-shopu Paměti národa. V krajských městech sbírku doprovodí symbolická maková pole a venkovní výstavy.

Jak žijí naši hrdinové, je na nás. Připněte si vlčí mák jako symbol úcty k válečným veteránům a další bojovníkům za svobodu. Pořízením květu přispějete na přímou pomoc našim hrdinům a zachování jejich příběhů.

www.denveteranu.cz

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.