Kromě výstav, knih, filmů nebo rozhlasových pořadů, přinášejí dokumentaristé Post Bellum také sestřihy rozhovorů s pamětníky, určené pro kina. Navazují tak na úspěšný rozhlasový cyklus Příběhy 20. století, kterému teď dávají nový formát. Na komentovaných promítáních vyprávějí příběhy, na které se zapomnělo nebo se mělo zapomenout. Večerní „Kino Příběhy 20. století“ na téma holokaustu nebo normalizace se konaly již v Praze, Slaném, Ostravě, Mnichově Hradišti nebo v Mladé Boleslavi.
Upoutávka na pořad Neuměli jsme si představit, že se nevrátíme:
Nabídka komentovaných promítání Kino Příběhy 20. století
V případě zájmu kontaktujte Lindu Wolfovou na adrese linda.wolfova@postbellum.cz.
Chtěla jsem přežít. A žít tak, aby se za mě rodiče nemuseli stydět.
Příběh Dagmar Lieblové, předsedkyně Terezínské iniciativy, rodačky z Kutné Hory. V roce 1942 byli kuntohorští Židé deportováni do terezínského ghetta a potom dál, do vyhlazovacích center na Východě. Dagmar se dostala do tzv. rodinného tábora v Osvětimi-Birkenau. Přežila jako jediná z rodiny. Ukázky z rozhovorů, které čerpají ze sbírky Paměti národa, uvede dokumentarista Adam Drda.
Neuměli jsme si představit, že se nevrátíme
Sestřih rozhovoru s Evou Erbenovou, přeživší holocaustu, izraelskou spisovatelkou českého původu a skvělou vypravěčkou, připravil a okomentuje historik Jan Horník.
Chtěli jsme začít nový život
Příběhy Československých Židů, kteří přežili holocaust a po válce se rozhodli odejít do Izraele, budovat svůj stát. Jak znovu začínali úplně od nuly, budou vyprávět Ruth Meissner, Michal Efrat, Pavol Kama. Připravil a večerem provede historik Jan Horník.
Příběhy českých a slovenských Židů žijících u nás a v Izraeli
Ukázky z nahrávek rozhovorů, které dokumentaristé Post Bellum natočili v Haifě a Tel Avivu. Příběhy přeživších holokaust, válečných veteránů, emigrantů – Čechoslováků žijících v Izraeli. Komentované promítání připravil Adam Drda.
Jak bylo za Husáka? – Příběhy normalizace
Poslední dvacetiletí komunistického režimu v Československu (neboli období normalizace a poté rozkladu na konci osmdesátých let) je v mnoha ohledech určující i pro dnešek. Zatímco pamětníků padesátých let je již velmi málo, v normalizačním režimu vyrostla generace lidí, kteří jsou dnes na vrcholu sil. Jak na nahrávkách Post Bellum vzpomínají tehdejší političtí vězni, disidenti, řadoví komunisté, oficiální novináři nebo třeba vojáci? Komentované promítání připravil Adam Drda.