Paměť národa je nejrozsáhlejší veřejně přístupná pamětnická databáze v Evropě, kterou budujeme a spravujeme ve spolupráci s Ústavem pro studium totalitních režimů a Českým rozhlasem.
Paměť národa oficiálně zahájila provoz 28. října 2008 a na konci roku 2018 čítala 4780 pamětnických příběhů veteránů druhé světové války, protinacistických odbojářů, obětí holocaustu, politických vězňů 50. let i let pozdějších, duchovních, disidentů, ale i představitelů moci – agentů KGB, NKVD, StB, politických funkcionářů a dalších pamětnických skupin. Tisíce výpovědí pak čekají na natočení a zpracování.
Průměrně publikujeme denně dva detailně zpracované pamětnické příběhy doplněné kompletní audionahrávkou i krátkými klipy se záznamem nejzásadnějších výpovědí, dobovými fotografiemi, popřípadě dopisy, deníky či jinými archivními materiály, to vše také s anglickým překladem. Od roku 2014 nahráváme svědectví také na video unikátní metodou Eye Direct.
Paměť národa je volně přístupná všem proto, aby nám vzpomínky účastníků dějinných momentů umožnily poznávat podstatu totalitních režimů 20. století, nacismu a komunismu, a také zkoumat motivy a rozhodnutí jednotlivců, kteří se ocitli v mezní situaci. Čím více portrétů se podaří shromáždit, tím pestřejší a srozumitelnější mozaika uplynulého století vznikne. Svědectví rozdělujeme do pamětnických kategorií a přiřazujeme je k historickým jevům a událostem, o nichž pamětníci vyprávějí. Portál Paměť národa se za roky fungování stal známým a respektovaným zdrojem informací a získal řadu ocenění.
Od roku 2019 je součástí portálu Magazín Paměti národa, který nabízí čtenářům publicisticky zpracované příběhy a významné událost a ve kterém publikujeme téměř denně články napsané zkušeným novináři – editory Paměti národa.
Do sbírky můžete přispět i vy: Máte tip na zajímavého pamětníka nebo jste sami na vlastní kůži zažili některý zásadní moment minulého století? Vyprávějte, budeme naslouchat. Vyplňte prosím tento formulář nebo nám napište na pametnici@postbellum.cz