Publikace

Průvodce Místa Paměti národa

Průvodce po místech Paměti národa, který mapuje období od rozhořívajícího se válečného konfliktu až po první měsíce po skončení druhé světové války, vznikl na základě projektu Post Bellum Místa Paměti národa. Kniha, která Vám ukáže, že místa, jež každý den míjíte, nejsou tak obyčejná, jak vypadají, a lidé, jež každý den potkáváte, jsou mnohdy opravdovými hrdiny. Hrdiny, kteří mají co říct dalším generacím a jejichž hlas by neměl být opomenut.

Z předmluvy Mikuláše Kroupy, ředitele Post Bellum:

„Od které stránky začít? To záleží na Tobě, milý čtenáři. Začni třeba příběhy, které se staly poblíž místa, kde ses narodil nebo kde bydlíš, kde rád griluješ, popíjíš s kamarády, kam chodíš s dětmi na procházku, kudy jezdíš do práce. Skoro každý den jezdním kolem pražského kostela sv. Cyrila a Metoděje. Autobus bývá plný, nevábně zatuchlý, šourající se zácpou v Resslově ulici. Všichni čučíme do mobilů. U kostela zvednu oči a podívám se doleva. Vidím malé okénko v kamenné chrámové stěně, do kterého před mnoha lety kdosi hulákal šišlající češtinou: „Vzdejte se! Nic se vám nestane! Parašutisté na stonásobnou německou přesilu z krypty zakřičeli: „Nikdy! … Co se stane, když jednou na tento příběh zapomeneme? Co si tak asi lidé o tom okénku pomyslí? Cestující v autobuse vidí stejný otvor do krypty jako já, ale možná neslyší onen výkřik československých hrdinů. Třeba jim příběh o atentátu na Heydricha a parašutistech v kryptě nikdo nevyprávěl. … Ztrácíme historickou paměť? Čím více let, tím více se příběh stává mýtem, legendou, či se úplně rozplyne.

Knihu vycházející z příběhů publikovaných v internetové sbírce Paměť národa sestavil editor Petr Nosálek.

Místa Paměti národa si můžete pořídit v e-shopu Paměti národa. Finanční prostředky, které získáme prodejem věcí v e-shopu, nám pomáhají dále rozvíjet naše aktivity. Děkujeme.

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.