Realizované výstavy

Paměť národa ’68

Výstava Paměť národa ’68 v Dejvické ulici v Praze 6 připomíná padesáté výročí okupace Československa prostřednictvím příběhů a fotografií ze sbírky Paměť národa. 

Velkoformátové panely výstavy Paměť národa ’68 přiblížují na příbězích 15 pamětníků nejen samotný vstup armád pěti zemí Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna 1968, ale i události, které invazi předcházely – některá vyprávění začínají už v roce 1967. „Výstava i doprovodná publikace, kterou vydáváme, nabízejí pohled na srpen 1968 z mnoha úhlů — jak okupaci prožíval komunistický funkcionář, který se ujal řízení narychlo svolaného stranického sjezdu nebo jak na příjezd sovětských tanků reagovali horníci v Havířově či co se dělo v Liberci, který byl po Praze městem, ve kterém si invaze vyžádala nejvíce obětí,” přibližil výstavu její autor Michal Šmíd, správce portálu Paměť národa.

Autoři výstavy chtěli mimo jiné popsat, jak lidé v Československu přicházeli o nově nabytý pocit svobody. Snažíme se připomenout, že naši zemi po dlouhá desetiletí okupovala cizí armáda, ale i to, že to byli českoslovenští komunisté a jejich přisluhovači, kdo lidem ničil život,“ doplňuje Šmíd.

Důležité místo na výstavě mají vedle jednotlivých příběhů i fotografie a především pak dobové letáky a plakáty – ty jsou jedinečným dokumentem tehdejší snahy o sebevyjádření šokované veřejnosti.

K zapůjčení: Paměť národa ’68

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.