25. 5. 2021 – 14. 6. 2021
pro veřejnost
Karlovy Vary, Zeyerova ulice

Výstava Paměť národa Karlovarského kraje

Na výstavě Paměť národa Karlovarského kraje najdete příběhy osobností, které spojuje novodobá historie Karlovarského kraje. Jsou to příběhy o hrůzách holocaustu, o vyhnání z rodné vsi, o dřině v pracovních táborech, o špiclování, strachu a obavách. Ale také o silné vůli, odvaze a neutuchající naději. O víře v Boha a dobro, o lidském soucitu. Výstava vznikla za podpory Karlovarského kraje, města Cheb, statutárního města Karlovy Vary, společnosti SOT Invent a pana Daniel Chlada.

1. 6. 2021 – 31. 7. 2021
pro veřejnost
ulice Dejvická, Praha

Výstava Odchod 1991

Tento červen si připomínáme 30. výročí odchodu sovětských vojáků z Československa. Jejich poslední momenty na našem území zachytili fotografové Dana Kyndrová a Jindřich Štreit. Vybrané snímky představuje výstava Odchod 1991. Vidět ji můžete v Dejvické ulici v Praze 6 mezi stanicemi metra Hradčanská a Dejvická od 1. června do 31. července 2021. Výstava bude slavnostně zahájena 21. června v 18 hodin. Zúčastní se i fotografka Dana Kyndrová, na vernisáži promluví také zástupci pořadatelů z neziskové organizace Post Bellum, městské části Prahy 6 a ÚSTR. Pro hosty zahraje Ivan Hlas. Součástí výstavy je i doprovodný program - můžete navštívit komentované prohlídky s fotografkou Danou Kyndrovou, na které naváže veřejná projekce. Termíny upřesníme.

9. 6. 2021 – 19. 8. 2021
pro veřejnost
Plzeňský Prazdroj

Osvobození bez svobody: expozice s rozšířenou realitou

Přijďte prožít významné momenty 20. století očima dělníka Škodovky nebo vězně nacismu, sledovat napadení vysílače sovětskými vojáky v roce 1968 a poznat rodinu vynálezce, která po komunistickém puči přišla o všechno. Výstava Osvobození bez svobody vypráví skutečné příběhy z Plzně, které provedou událostmi našich moderních dějin – od osvobození americkou armádou po pád komunistického režimu. Kulisou pro vyprávěních osobních svědectví z archivu Paměť národa je expozice využívající audiovizuální projekce, prvky rozšířené reality, osobních digitálních průvodců a velkoformátové fotografie.

27. 6. 2021
neděle, 18.00
pro veřejnost
Pomník obětem komunismu na Újezdě v Praze / Jakubské náměstí, 602 00 Brno

Styďte se: Pochod Paměti národa

V neděli 27. června pořádá Paměť národa v Praze a Brně pietní shromáždění a protestní průvod u příležitosti Dne obětí komunistického režimu a výročí popravy Milady Horákové. Reagujeme tím na slova předsedy KSČM Vojtěcha Filipa, který při zahájení předvolební kampaně prohlásil, že se komunisté nestydí za svou minulost. Protestní shromáždění a průvody v Praze a Brně mají poukázat na zločinnou komunistickou minulost, od které se KSČM dostatečně nedistancovala. Naopak udržuje ve straně „tvrdé“ stalinistické jádro.

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.