Naše pobočky Paměti národa nám umožňují natáčet rozhovory s pamětníky v blízkosti jejich domovů. Vedle natáčení organizujeme vzdělávací projekty, výstavy, setkání a spolupracujeme s místními médii a institucemi. Pobočka vznikla v roce 2018 a zpočátku jsme sídlili v bývalé káznici na Cejlu.

Od podzimu 2021 máme v centru Brna na Radnické 10 Institut Paměti národa, kde sídlí naše natáčecí studio, kanceláře, výstavní prostory, pořádáme zde debaty, přednášky a provozujeme kavárnu Paměti národa. V roce 2023 jsme otevřeli multimediální výstavu Tichá hrdinství.

Dokumentujeme

Každoročně natáčíme více než 50 pamětníků z Jihomoravského kraje. Jižní Morava, stejně jako celá země, byla svědkem významných historických událostí – bombardování Brna, poválečných odsunů Němců a trestání odpůrců režimu v brněnské věznici. Zaznamenali jsme také příběhy válečných veteránů, přeživších holocaustu, disidentů nebo folkloristů. Jejich vzpomínky se snažíme uchovat prostřednictvím rozhlasu, televize, on-line publikací, podcastů a výstav.

Vzděláváme

Lektorujeme zážitkové workshopy pro školy, realizujeme vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů na mnoha místech Jihomoravského kraje. Vedeme divadelní kroužek pro děti a mládež, kde divadelními prostředky vyprávíme příběhy a události 20. století a účastníkům dáváme prostor pro společnou tvorbu a reflexi nedávné historie.

Vyprávíme

Na podzim 2021 jsme otevřeli Institut Paměti národa Brno, kde se konají přednášky, projekce a živé debaty. Kurátorsky připravujeme venkovní i vnitřní výstavy. Prostřednictvím projektu Oživujeme příběhy města obnovujeme zanedbané hroby a stolpersteiny. Ve spolupráci s festivalem Meeting Brno jsme vytvořili pětidílný dokumentární cyklus Příběhy z pouti smíření, který připomíná takzvaný Pochod smrti a vypráví poválečné odsuny jeho pamětníků a pamětnic.