Klub přátel
Paměti národa
Není vám lhostejný odkaz naší minulosti?
Chcete se stát pravidelným podporovatelem
organizace, která se jej snaží uchovávat
pro příští generace? Staňte se členem Klubu Paměti národa!
Díky vaším pravidelným příspěvkům budeme moci vyprávět historii očima těch, kteří ji skutečně zažili.
A jaké výhody vám to přinese?
- pravidelné pozvánky na společenské a kulturní akce Paměti národa
- komentované prohlídky i výlety do míst spojené se zajímavými příběhy pamětníků
- zlevněné vstupné na partnerské divadelní představení a výstavy
S Klubem jsme navštívili
Výlet do muzea a pomníku Ležáky
Navštívili jsme spolu pomník a muzeum osady Ležáky, kterou úplně vyhladili nacisté.
Vycházka „Praha ve stínu transportů“
Vydali jsme se na vycházku pomezím Žižkova a Vinohrad, abychom si připomněli jak se žilo lidem s permanentní hrozbou předvolání do transportu.
Exkurze na zámek ve Velkém Meziříčí
Jan Podstatzky-Lichtenstein si nás pozval na svůj zámek ve Velkém Meziříčí, který spravuje se svou sestrou a bratrem.
Setkání členů Klubu přátel Paměti národa
V pražském hotelu U tří korunek jsme se potkali jenom tak pro radost.
Výlet do Krkonoš
Na výletě do Herlíkovic jsme se přiučili o osudu odsunutých pohraničních Němců.
Výlet do Králík
V Králíkách jsme se vydali do Památníku obětem internace, který připomíná osudy řeholníků, co byli podle státem řízené centralizace deportováni a komunistickým režimem utlačováni.
Co se chystá
Vesna – spolek, který ovlivnil generaci žen | debata Báry Antonové a Kamily Zlatuškové

18.3. v 18:00, Institut Paměti národa v Brně
Vesna – brněnská ženská škola a spolek, který formoval generace žen. Jakou roli sehrál v minulosti, co znamená dnes a co jej čeká v nadcházejících letech?
Spolu s pamětnicemi spjatými s původní školou budou o historii a budoucnosti Vesny přednášet a debatovat ředitelka spolku Bára Antonová a dokumentaristka Kamila Zlatušková, jejíž babička byla v minulosti starostkou Vesny. Jaké výzvy a příležitosti stojí před touto institucí v současnosti?
Vstupné 100 Kč
Kapacita 50 lidí
Více informací zde.
Protektorátní Budějovice slovem a obrazem | přednáška

19.3. v 18:00, Horká vana, České Budějovice
Setkání s Janem Ciglbauerem pokaždé slibuje nevšední zážitek a nové pohledy do historie totalit 20. století. Březnový termín této akce není náhodný. Před 86 lety, 15. března 1939, německá vojska okupovala také České Budějovice. Nastalo šest let temné historie.
Více informací zde.
Chraňme lidská práva! | workshop | Praha

19.3. v 18:00 hodin, Skautský institut, místnost Studio
Co si představíte pod pojmem lidská práva? Lze poznat, že jsou v ohrožení? Jak to vnímali lidé, kteří žili v totalitním režimu? Přijďte na interaktivní program inspirovaný skutečnými příběhy z archivu Paměť národa, který vás vtáhne do osudů lidí, jimž byla práva upřena. Společně budeme přemýšlet o významu základních práv a svobod. Kapacita workshopu je omezená.
Více informací zde.
The Fridays Swingers | koncert kapely | Brno

21.3. v 19:00, Institut Paměti národa v Brně
The Friday Swingers je brněnská kapela zaměřující se na gypsy-swing a vintage jazz. I přes relativně krátký čas na scéně má za sebou více než desítku vystoupení v klubech, na festivalech i soukromých akcích.
Více informací zde.
Brundibár | divadelní představení a debata s hostem Paměti národa Kateřinou Portmann

21.3. v 10:00, Malé divadlo, Liberec
Dětská opera skladatele Hanse Krásy a libretisty Adolfa Hoffmeistera z roku 1938 měla premiéru na přelomu let 1942 a 1943 v Praze, kde ji provedly děti z židovského sirotčince. V roce 1943 byla za tíživých podmínek znovu nastudována v terezínském ghettu. Dětská opera, navzdory okolnostem, při kterých byla prováděna, je plná radosti, naděje a optimismu. S oblibou se uvádí po celém světě především pro svou myšlenku – přátelství, společný boj proti nepříteli a pro neochvějnou víru, že dobro musí zvítězit nad zlem. Operu Brundibár uvádí Divadlo F. X. Šaldy ve spolupráci s Dětským operním studiem DFXŠ a s Dětským pěveckým sborem Severáček. V představení vystoupí také sólisté opery DFXŠ. Role Brundibára se ujal Petr Jeništa.
Více informací zde.
Příběhy našich sousedů | Liberec

21.3. v 16:00, Naivní divadlo, závěrečná prezentace žáků a studentů libereckých škol
Zajímají vás příběhy lidí, kteří žijí ve vašem okolí? Dne 21. března vyvrcholí studentský projekt Příběhy našich sousedů v Liberci! Zdejší žáci se ujali rolí dokumentaristů – půl roku mapovali životy několika pamětníků a formou audioreportáže nebo videoreportáže je v pátek 21. března představí veřejnosti. Dorazte si je do Naivního divadla vyslechnout a podpořit.
Více informací zde.
Brno v časech stalinismu | komentovaná procházka

22.3. v 17:00, Institut Paměti národa v Brně
Po stopách významných míst, událostí a osobností z let 1948–1953 se vypraví naše cesta městem, která připomene sídla moci, místa represe a teroru i vlídnou tvář totalitního režimu. Během procházky si projdete zapomenutá místa v Brně, na kterých se často rozhodovalo o celém osudu Československa. Procházkou kurátorovanou historikem Michalem Konečným provádí Martin Koplík.
Více informací zde.
Politicky angažovaná literatura 2. poloviny 20. století | beseda | Pardubice
Podcast Dobrovský & Šídlo | živé natáčení

25.3. v 19:00, Biograf Kotva, České Budějovice
Natáčení podcastu Dobrovský & Šídlo tentokrát v Českých Budějovicích! Přijďte na pravidelnou dávku názorů, vzpomínek, informací a sentimentu. Od devadesátých let po současnost – čím jsme si prošli a jak jsme to přežili? Unikátní mix politiky a historie v podání předsedy Kolegia Paměti národa Jana Dobrovského a novináře Jindřicha Šídla.
Vstupné 390 Kč
Více informací zde.
Debata s Týdeníkem Respekt | diskuze s novináři
25.3. v 19:00, Institut Paměti národa Brno
Více zde.
Přepište dějiny Pardubic | podcast | Pardubice
Příběhy našich sousedů | Šluknovsko

26.3. v 16:00 Krásná Lípa
Zajímají vás příběhy lidí, kteří žijí ve vašem okolí? Dne 26. března vyvrcholí studentský projekt Příběhy našich sousedů na Šluknovsku! Zdejší žáci se ujali rolí dokumentaristů – půl roku mapovali životy několika pamětníků a formou audioreportáže nebo videoreportáže je ve středu 26. března představí veřejnosti. Dorazte si je do Kulturního domu v Krásné Lípě vyslechnout a podpořit.
Těšíme se na vás!Více informací zde.
Stánek e-shopu Paměti národa na Náplavce | Praha
29.3. v 8:00, Farmářské trhy Náplavka, Praha
Více informací zde.
Jak komunikuje EU v Česku, aneb za co všechno (ne)může Brusel | beseda | Pardubice
Dobrovský & Šídlo: Živé natáčení podcastu | Dačice
Šumavou, po stopách Josefa Hasila
Termín: pátek 25.dubna – neděle 27. dubna
S definitivním spuštěním železné opony ve střední Evropě se Šumava stala horkým bojištěm studené války. Už bezprostředně po „vítězném únoru“ tudy hledali cestu na svobodu lidé, kterým šlo v nových poměrech leckdy o život. A to i při cestách po opuštěném pohoří, které tehdy přišlo
o velkou část původních německy mluvících obyvatel.
Jak se dramatické desítky let staré příběhy propsaly do dnešní podoby Šumavy, společně zjistíme během posledního dubnového víkendu.
Bydlet budeme ve Vimperku v centru města, v sobotu vyrazíme na výšlap k „čáře“ (15-18 kilometrů!). Vydáme se především po stopách legendárního převaděče Josefa Hasila.
Po oba večery vám nabídneme promítání, v pátek pustíme sestřih vyprávění šumavských rodáků, v sobotu bychom vám chtěli představit nový animovaný film Králové Šumavy. V neděli pak pravděpodobně prozkoumáme blízké okolí Vimperka. Akci zakončíme nedělním obědem.
Cena 2800,– za osobu (zahrnuje ubytování na dvě noci, dvě večeře, dvě snídaně, sobotní svačinu, náklady na program) Dopravu hradí každý sám, zájemcům můžeme koupit lístky z Prahy – peníze za ně vybereme v hotovosti.
Maximální počet účastníků: 35.
Přihlásit se můžete zde.
Nové Město na Moravě
Termín: sobota 21. června – neděle 22. června
Dlouholetá zkušenost z našich společných výletů jasně praví, že snad úplně každá obec v sobě skrývá nějaký silný příběh. V Novém městě na Moravě na počátku 90. let ukryl místní evangelický farář, Daniel Ženatý, zběha Alexeje, z tehdy stále ještě v Československu přítomné sovětské armády. A možná si také pamatujete na tu ostudu, když v roce 2016 prezident Zeman na poslední chvíli odřekl udělení státního vyznamenání pro přeživšího Šoa a novoměstského rodáka Jiřího Bradyho. Zdánlivě nesourodé osudy propojuje malé město v srdci Vysočiny. Vydáme se společně po stopách zdejších příběhů a s některými aktéry se setkáme, ať už osobně nebo zprostředkovaně.
Přihlásit se můžete zde.
Výlet do Berlína
Termín: čtvrtek 25.září – neděle 28.září 2025
Program vytvoříme na základě Vašeho zájmu o akci. Počítáme s jedním volným půl dnem, aby si každý mohl prohlédnout, co ho více láká. Cena za akci (ubytování, polopenze, vstupy a program) by se měla pohybovat v rozmezí 3500,- až 5500,-
Pád Berlínské zdi, muzea, výlet do Wannsee. Zvažujeme odjezd z Prahy už ve čtvrtek večer, podle zájmu bude možná i více variant programu, počítáme s přítomností pamětníka.
Program ladíme a dáme brzy vědět!
Přihlásit se můžete zde.