Centra Paměti národa nám umožňují přiblížit se k zajímavým svědectvím v regionech a natáčet rozhovory s pamětníky ve studiích v blízkosti jejich domova.

Kromě dokumentaristiky se pobočky věnují vzdělávacím projektům, pořádají výstavy, setkání, besedy a spolupracují s místními médii a úřady.

Dokumentujeme

Moravskoslezský kraj prošel ve 20. století téžkými zkouškami. Dokumentujeme a připomínáme příběhy přeživších holocaustu, válečných veteránů, předválečných rodáků a pamětníky, který život ovlivnila komunistická totalita. Za rok 2022 jsme natočili vzpomínky 82 pamětníků.

Vzděláváme

Organizujeme vzdělávací projekt Příběhy našich sousedů. Do projektu jsme v roce 2022 zapojili celkem 35 týmů a uskutečnili 25 vzdělávacích workshopů. Vzdělávací projekty realizujeme na mnoha místech kraje, např. Ostrava-Poruba, Ostrava-Jih, Moravská Ostrava a Přívoz, Slezská Ostrava, Karviná, Kopřivnice, Příbor, Bohumín, Český Těšín, Hukvaldy, Lichnov, Štramberk atd

Vyprávíme

V kraji pořádáme o našich pamětnících výstavy, setkáváme se při besedách a kinovečerech, organizujeme komentované procházky a hledáme další cesty, jak propojit obyvatele Moravskoslezského kraje a jejich pamětnice a pamětníky.