Paměť národa působí v Libereckém a Ústeckém kraji, už od roku 2020 má na severu i svoji pobočku. To nám umožňuje přiblížit se k zajímavým svědectvím v regionu a natáčet rozhovory s pamětníky ve studiích v blízkosti
jejich domovů. Kromě dokumentaristiky se pobočka věnuje vzdělávacím projektům, pořádá výstavy, besedy, spolupracuje s dalšími místními organizacemi, úřady a médii.
Kontakt
centrum Liberec
Na Okruhu 1185/35, 460 01, Liberec
e-mail: severnicechy@postbellum.cz
Ředitelka pobočky
Michaela Pavlátová
725 719 050
michaela.pavlatova@postbellum.cz
Dokumentaristika
Veronika Iblová
605 214 995
veronika.iblova@postbellum.cz
Divadlo/ Workshopy
Nina Doubková
731 212 225
nina.doubkova@postbellum.cz
Produkce/Granty
Judita Hoffmanová
721 721 238
judita.hoffmanova@postbellum.cz
PR/ Fundraising
Jana Trojanová
725 439 462
jana.trojanova@postbellum.cz
Centrum pomoci/ Produkce
Anna Provazníková
775 731 648
anna.provaznikova@postbellum.cz
Projekty
Program
Cyklojízda Šluknovskem | Po stopách vzpomínek regionem Trojzemí
11.5.2025 v 9:30 nádraží Šluknov
U příležitosti 80. výročí konce druhé světové války a oslav Dne Evropy Vás srdečně zveme na další komentovanou cyklojízdu se zastávkami po regionu Trojzemí. Tentokrát si společně s historikem Radkem Andonovem připomeneme momenty odehrávající se v posledních válečných dnech na Šluknovsku, kdy bylo toto území osvobozováno 2. polskou armádou. Jaké byly osudy zdejších obyvatel a jak tyto události dodnes ovlivňují naše evropské soužití? Pojďme si společně užít volný přejezd hranic i získanou svobodu a uvědomit si díky historickému ohlédnutí její význam.
Pořádá Hillerschevilla.
Více informací zde.
Komentovaná vycházka po státní hranici – Šejby
11.5.2025 Šejby, Česko
Zveme vás na túru Novohradskými horami s historikem Janem Ciglbauerem. Společně s ním budeme pátrat po příbězích spojených se státní hranicí kolem vysídlené obce Šejby!
Čeká nás 10 kilometrů fyzicky náročné trasy. Cestou se dozvíme o prvorepublikových pašerácích, o průběhu osudového roku 1938 a následných válečných letech. Dotkneme se i tématu poválečného odsunu a zejména ilegálních přechodů nově zbudované železné opony v období 1948-1989.
Procházka bude šestihodinová a povede po kamenitém i podmáčeném terénu. Podle našeho průvodce její absolvování představuje slušný sportovní výkon. Zvažte tedy prosím vaše fyzické možnosti a nepodceňte ani kvalitu sportovního vybavení!
Praktické informace:
Setkáme se: na parkovišti Šejby https://bit.ly/4diyKqv
Délka procházky: 10 km (cca 6 hodin)
Terén: nezpevněný, kamenitý, prudký
S sebou: kvalitní boty a oblečení
Více zde.
Život na dohled hranice | projekce filmu
12.5.2025 Liberec
Život na dohled hranice / Leben in Sichtweite der Grenze
Dokumentární film sestavený z vyprávění pamětníků z české i německé strany vzpomínajících na život v pohraničí. Hranice souvisí s politikou, ale také s kulturou a jazykem. Proč nás tak fascinuje, proč máme nutkání ji neustále překračovat? A jak souvisí hranice fyzická s hranicemi v našich hlavách a myslích?Více zde.
Režie: Jan Blažek
52 min
Příběhy letců RAF z archivu Paměti národa | přednáška F. Štambery
12.5.2025 v 18:30 Institut Paměti národa Pardubice
Svědectví 67 příslušníků RAF o jejich službě na zemi i ve vzduchu. Jejich vzpomínání na létání, vítězství, hrdinství i tragédie připravil František Štambera.
18:30
Vstupné 80 Kč
Běh pro Paměť národa | Ústí nad Labem
Život na dohled hranice | projekce filmu
15.5.2025 Obecní úřad Tisá
Život na dohled hranice / Leben in Sichtweite der Grenze
Dokumentární film sestavený z vyprávění pamětníků z české i německé strany vzpomínajících na život v pohraničí. Hranice souvisí s politikou, ale také s kulturou a jazykem. Proč nás tak fascinuje, proč máme nutkání ji neustále překračovat? A jak souvisí hranice fyzická s hranicemi v našich hlavách a myslích?Více zde.
Režie: Jan Blažek
52 min
Stánek e-shopu Paměti národa na Svět knihy 2025.
15.5. až 18.5. Výstavište Praha
Beseda Cestami odboje
15. 5 .2025 v 17:00 Baška
Během druhé světové války se mnoho odvážných mužů a žen z našeho kraje zapojilo do zahraničního odboje. Jejich cesty však byly různé – někteří riskantně překračovali hranice, jiní vstupovali do formujících se jednotek ze zajetí. Beseda Paměti národa Moravskoslezského kraje a Jednoty Československé obce legionářské Ostrava I seznámí posluchače s osudy vybraných veteránů a prostřednictvím autentických svědectví, uchovávaných v databázi Paměti národa, dobových fotografií, dokumentů, nebo také stejnokrojů a výzbroje ukáže, jak vypadal zápas Čechoslováků za národní osvobození v letech 1939-1945. Více zde.
Olomoucká muzejní noc v krytu
16. 5. 2025 ve 14:00 Institut Paměti národa Olomouc
Hrdě se připojujeme k 21.ročníku Festivalu muzejních nocí!
Přijďte se v pátek 16.5. podívat do Krytu, budeme mít otevřeno od 14 do 23 hodin a krom výstavy Odkryté příběhy 20.století Vám zpřístupníme i celé 1.patro a strojovnu s diesel agregátem….
…takže baterky/čelovky/svítilny sebou! A vezměte sebou i děti!
Vstupné bude poloviční (60 Kč), děti do 6 let zdarma. Vstupenky můžete kupovat zde – vybírejte zvýhodněné poloviční i když nespadáte do kategorie dětí, studentů ani seniorů – a nebo na místě v hotovosti či přes QR kód. Více zde.
Běh pro Paměť národa | Neratovice
Běh pro Paměť národa | Praha
Stánek e-shopu Paměti národa na Běhu Paměti národa v Praze
17. 5. v 8:00, Obora Hvězda, Praha 6
Muzejní noc v Institutu Paměti národa Brno
17. 5. 2025 od 18:00 do 24:00 Institut Paměti národa Olomouc
Více na https://institut.pametnaroda.cz/kveten-v-institutu-pameti-naroda-brno/.
Běh pro Paměť národa | Liberec
Komentovaná vycházka: Za příběhy státní hranice v Českých Velenicích
18.5.2025 v 10:00 České Velenice
Pro velký zájem jsme i do květnového programu jihočeské pobočky Paměti národa zařadili komentovanou vycházku po státní hranici s Janem Ciglbauerem.
S Honzou se tedy opět můžete vydat do města, jehož existence přímo na státní hranici přinášela mnoho problémů všem, kteří ji strážili. Na vycházce si připomeneme pašerácké aféry z doby první republiky, ale také celou řadu menších i větších příběhů z éry železné opony.
Čeká vás nenáročný okruh 9 km po zpevněné, často asfaltové cestě. S sebou kvalitní boty a oblečení. Setkáme se před budovou vlakového nádraží v Českých Velenicích.
Vycházku je nutné si rezervovat zakoupením vstupenky. Více zde.
Rozpolcené Španělsko | přednáška Pavla Marka
19.5. v 18:30, Institut Paměti národa Pardubice
Paměť války / projekce filmu a beseda s historikem
20.5. v 17:30 Oblastní muzeum Ústí nad Labem
Projekce dokumentárního filmu „Paměť války“ s navazující debatou s historikem Janem Vondroušem na téma posledních válečných dní roku 1945 v Ústí nad Labem.
Jen málokdo má dnes prarodiče, kteří by mu mohli vyprávět o válce. Dokumentární film Paměť války proto přináší setkání s generací, která už tu není, ale jejíž svědectví je stále více aktuální.
Kde našli druhováleční letci, partyzáni nebo odbojáři odvahu? Jak čelili strachu? A co nám chtějí říct dnes?
Jejich hlasy ve filmu znovu ožívají ne jako ozvěna minulosti, ale jako zrcadlo přítomnosti, v níž válka opět mění svět.
Režie: Viktor Portel; střih: Adam Patyk; kamera: Kryštof Hlůže; zvuk: Dominik Dolejší; produkce: Agáta Kalvachová.
Délka: 40 minut
Ve filmu budou použita svědectví Josefa Balejky, Jiřiny Tvrdíkové, Josefa Citterberga a dalších desítek filmově nikdy nezpracovaných svědectví z archivu Paměti národa.
Za podporu projektu děkujeme SM Ústí nad Labem, Ústeckému kraji, Oblastnímu muzeu v Ústí nad Labem, Nadaci PPF a Českému rozhlasu Sever.
https://www.facebook.com/events/1156838292607640
Podcast Dobrovský & Šídlo | živé natáčení
20.5. v 19:30, Luleč Panelka
https://www.smsticket.cz/vstupenky/54411-dobrovsky-sidlo-na-panelce-panelka-lulec
Hlasy z města duchů | autorské čtení a přednáška V. A. Ploumbis
21.5. v 18:30, Institut Paměti národa Pardubice
Kinovečer a beseda s kraslickými pamětníky
21.5. v 18:00, Kulturní dům Kraslice
Debata s Týdeníkem Respekt
21.5. v 19:00, Institut Paměti národa Brno
Pravidelná diskuze s novináři z týdeníku Respekt na aktuální společenská a politická témata. Přijďte se zapojit do dialogu o dění u nás i ve světě.
Vstupné dobrovolné
https://institut.pametnaroda.cz/kveten-v-institutu-pameti-naroda-brno/
Jetelová pole | Divadlo Paměti národa & CIRQUEON reprízují divadelní představení
22.5. v 18:00, DIOD, Jihlava
https://diod.cz/divadlo-pameti-naroda-ve-spolupraci-s-cirqueon-jetelova-pole/
Čtenářská dílna ve Skautském institutu
22.5. v 18:00, Skautský institut, místnost Minuta (č. 125)
Co si pro tebe Post Bellum připravilo na květen?
Čtenářskou dílnu pro dospělé, jejímž tématem je konec války.
„Všem nevinným obětem postoloprtských událostí května a června 1945.“ Tento nápis stojí na pamětní desce v Postoloprtech. Co se tehdy skutečně stalo?
Ve čtenářské dílně společně nahlédneme do jednoho příběhu, který s tímto nápisem velmi souvisí. V roli badatelů, čtenářů a novinářů budeme postupně odhalovat střípky příběhu německého chlapce Kurta, který v roce 1945 zažil konec války, a jehož vyprávění jsme zachytili formou komiksu v knize Odsunuté děti.
Čeká nás čtení, tvorba vlastních textů, diskuze i prostor pro vlastní reflexi. Dílna rozvíjí čtenářské dovednosti, probouzí historické myšlení a zve ke společnému hledání
porozumění.
Workshop je zdarma, ale je třeba se závazně přihlásit zde: https://docs.google.com/forms/d/1HL_oGk6HsRfzSPLTrGgsuEDDbe50eZWF_ThHBoBhpKE/viewform?edit_requested=true%E2%9D%97&fbclid=IwY2xjawKFsTdleHRuA2FlbQIxMABicmlkETB4SDM0M1VPdWNwZDVFU2c2AR4NkijJ1-L1YSVmSjGrVSTB2sRuFzo4uFoLQ-oeTLBYft4QJPohLU7ZCoBZmQ_aem_LFMEpTC9UGvjed9t5_pjVA
Rusko v exilu. Hlasy odporu | přednáška a diskuze
23.5. v 18:00, Institut Paměti národa Brno
Institut Paměti národa Brno navazuje na premiéru inscenace Vlastenci v Národním divadle Brno a přináší silný večer věnovaný těm, kdo se postavili ruskému režimu. Promítneme výběr výpovědí ruských emigrantů, kteří museli opustit svou zemi, a otevřeme diskuzi o moderních dějinách Ruska, válce i formách odporu doma i v exilu.
Putin na scéně v dramatu Petera Morgana je jedna věc, ale „Putin“ jako režim, který změnil životy tisíců lidí, je něco zcela jiného. Budeme mluvit o těch, kteří systém kritizovali a museli odejít. Mnozí z nich jsou v Rusku označeni za „zahraniční agenty“ a našli útočiště v Česku.
V první části večera uvidíte výběr rozhovorů s ruskými emigranty – silné a upřímné výpovědi o tom, co znamená vzdorovat diktatuře. Dozvíte se také, jak projekt „Paměť národa“ tyto příběhy dokumentuje a uchovává pro budoucnost.
Druhá část bude patřit otevřené diskuzi zaměřené na klíčová témata, jako jsou moderní ruské dějiny, válka očima ruské liberální inteligence v exilu nebo konkrétní formy odporu.
Speciálním hostem bude Gennadij Alexandrov, ruský umělec, aktivista a jedna z výrazných postav opoziční komunity v Česku. Jeho práce – provokativní protestní plakáty – budou vizuálním doprovodem diskuze.
Přijďte si poslechnout autentické hlasy odporu a debatovat o tom, co dnes znamená „být vlastencem“ v době diktatury. Vstupné dobrovolné
https://institut.pametnaroda.cz/kveten-v-institutu-pameti-naroda-brno/
Muzejní noc v Institutu paměti národa v Pardubicích
23.5. v 17:00 – 23:00, Institut Paměti národa Pardubice
https://institut.pametnaroda.cz/pardubice/
Nezapomeňme 80 | Den s Pamětí národa | Holice
Brno v časech stalinismu | komentovaná procházka
24.5. v 17:00, Institut Paměti národa v Brně
Po temném období druhé světové války čekala Brno druhá totalita, tentokrát komunistická. Strana plíživě přebírající moc už od května 1945, takže pro mnohé nebyl únor 1948 žádným překvapením. To, co následovalo však předčilo veškerá očekávání. Akční výbory rychle ovládly úřady, továrny, školy i veřejné instituce, začalo zatýkání, znárodňování a celou společností začala prostupovat komunistická propaganda. Tuhá léta stalinismu, provázená politickými procesy i zásadní proměnou společnosti začala.
Po stopách významných míst, událostí a osobností z let 1948–1953 se vypraví naše cesta městem, která připomene sídla moci, místa represe a teroru i vlídnou tvář totalitního režimu.
Během procházky si projdete zapomenutá místa v Brně, na kterých se často rozhodovalo o celém osudu Československa.
Rezervujte si své místo na procházce zde: https://goout.net/cs/brno-v-casech-stalinismu/szyyqtx/
Procházkou kurátorovanou historikem Michalem Konečným provádí Martin Koplík.
Začátek procházky je v 17:00. Sraz bude ve foyer Institutu Paměti národa Brno v 1. patře.
Život na dohled hranice | projekce filmu na Nisa Film Festivalu
25.5. v 10:00 Dům kultury Česká Kamenice
25.5. ve 14:00 Filmtheater Ebersbach, Německo
Režie: Jan Blažek
Scénář: Jan Blažek
Kamera: Radek Petrášek, Ota Bartovský
Produkce: Michaela Pavlátová, Petra Zahradníčková, Veronika Iblová, Anna Provazníková, Judita Hoffmanová, Linda Wolfová, Alžběta Poláková
Střih: Matěj Pospíšil
„Život na dohled hranice“ dává prostor lidem na německé a české straně. Vyprávějí, jak hranice politicky, kulturně a jazykově ovlivňuje jejich životopisy. Film se ptá, proč hranice fascinují, proč je překračujeme a kudy ve skutečnosti procházejí: krajinou, nebo našimi hlavami? Prostřednictvím osobních příběhů vzniká mnohovrstvý obraz o rozdělení a spojení, které sahá daleko za zeměpisnou dělicí čáru.
Nevyžádaná rada v Institutu Paměti národa Brno
26.5. v 19:00, Institut Paměti národa Brno
https://institut.pametnaroda.cz/kveten-v-institutu-pameti-naroda-brno/
Návraty: Přeživší holokaust a Řecko | přednáška Kateřina Králová
26.5. v 18:30, Institut Paměti národa Pardubice
Prohlídka Kendeho vily s Janem Ciglbauerem
27. 5. v 17:00 Kendeho vila, České Budějovice
I v letošním roce vás zveme na prohlídku Kendeho vily s Janem Ciglbauerem, který se zaměří na osudy českobudějovické židovské komunity během nacistické okupace a zejména na protektorátní proměny této vily. Vila tehdy sloužila jako služebna říšské bezpečnostní služby a poté jako sídlo německé kriminální policie.
A právě těmto nechvalným obdobím Kendeho vily se můžete věnovat spolu s Janem Ciglbauerem, který s Pamětí národa Jižní Čechy dlouhodobě spolupracuje a je zároveň spoluautorem každoročního kladení Kamenů zmizelých.
https://www.facebook.com/events/1982985822523554/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2252%22%2C%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%5C%22invite_link_id%5C%22%3A666407232943536%7D%7D]%22%7D
Amerika v 21. století: Hledání identity | přednáška Igora Lukeše
28.5. v 18:30, Divadlo 29
Protektorátní Budějovice slovem a obrazem
28. 5. v 18:00 Kendeho vila, České Budějovice
Každé setkání s Janem Ciglbauerem slibuje nové pohledy do historie totalit 20. století. V květnu pro značný zájem opakujeme akci Protektorátní Budějovice slovem a obrazem, tentokrát se ale uskuteční po menší přestávce opět v Kendeho vile.
Před 86 lety německá vojska okupovala také České Budějovice. Nastalo šest let temné historie.
Jan Ciglbauer nám tyto roky připomene historickým průřezem obdobím nacistické okupace Českých Budějovic. Poukáže na důležité okamžiky, sídla protektorátních úřadů a na osudy některých místních hrdinů odboje i případy válečných zločinců a jejich pomahačů. Součástí přednášky bude promítání dobových fotografií z let 1939-1945.
Vstupenky: https://vstupenky.cbsystem.cz/cbsystem/standard/Hall/Index/30128/Cd6_sla_Xazaz8s_rov__xcodex_AGA1gFbU4whI8ULB0da18ram6yfj0WPyHgH-ow__?
Prohlídka Kendeho vily s Janem Ciglbauerem
29. 5. v 17:00 Kendeho vila, České Budějovice
I v letošním roce vás zveme na prohlídku Kendeho vily s Janem Ciglbauerem, který se zaměří na osudy českobudějovické židovské komunity během nacistické okupace a zejména na protektorátní proměny této vily. Vila tehdy sloužila jako služebna říšské bezpečnostní služby a poté jako sídlo německé kriminální policie.
A právě těmto nechvalným obdobím Kendeho vily se můžete věnovat spolu s Janem Ciglbauerem, který s Pamětí národa Jižní Čechy dlouhodobě spolupracuje a je zároveň spoluautorem každoročního kladení Kamenů zmizelých.
https://www.facebook.com/events/1982985822523554/?acontext=%7B%22ref%22%3A%2252%22%2C%22action_history%22%3A%22[%7B%5C%22surface%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22mechanism%5C%22%3A%5C%22share_link%5C%22%2C%5C%22extra_data%5C%22%3A%7B%5C%22invite_link_id%5C%22%3A666407232943536%7D%7D]%22%7D
2. narozeniny expozice Tichá hrdinství
29.5. v 17:00, Institut Paměti národa Brno
https://institut.pametnaroda.cz/kveten-v-institutu-pameti-naroda-brno/
Běh pro Paměť národa | Nové Město na Moravě
Přehlídka divadelních ateliérů | setkání účastníků a lektorů | diváci vítáni
30.5. v 15:00 – 18:00 Španělská 10, Praha 2
Běh pro Paměť národa | Brno
31.5. 2025 park Anthropos, Brno
Start a cíl: u pavilonu Anthropos
Povrch: zpevněné a lesní cesty
Trasa: Poběžíme podél řeky Svratky směrem na Kamennou kolonii. Okruh 5,2 km zpět po lesních stezkách přes vyhlídku Červený kopec.
Měřené běhy:
5,2 km / 10,4 km / štafeta 4 x 2,5 km
registrace on-line od 400 Kč / štafeta od 2 000 Kč
na místě od 500 Kč / štafeta od 2 100 Kč
5,2 km – 1 okruh / 10,4 km – 2 okruhy
Neměřené běhy:
rodinný závod 1 km – registrace on-line/na místě od 100 Kč
dětské závody na 200 m a 400 m- registrace na místě od 100 Kč
Žáci a studenti do 18 let, členové klubu Paměti národa a běžci starší 65 let mohou uplatnit 50% slevu na startovném.
Běh pro Paměť národa | Olomouc
Běh pro Paměť národa | Rakovník
Běh pro Paměť národa | Třebíč
Paměť národa Karlovarský kraj na festivalu Řetízkárna | autorské čtení knihy Lágr Rovnost
31.5. ve 14:00, Jáchymov
Brno v časech nacismu | komentovaná procházka
31.5. v 17:00, Institut Paměti národa v Brně
Brno v časech nacistické okupace zažívalo jedno z nejtemnějších a zároveň nejdůležitějších období své historie. Právě v těchto těžkých časech projevovalo české obyvatelstvo mimořádnou občanskou statečnost i selhání, město přišlo o řadu významných staveb a zaniklo několik století trvající soužití zdejších Čechů, Němců a Židů.
Po stopách tehdejších významných událostí i každodennosti se vypraví naše cesty ulicemi města.
Rezervujte si své místo na procházce zde: https://goout.net/cs/brno-v-casech-nacismu/sznartx/
Navštívíme místa, kde se rozhodovalo o osudu brněnských Židů, budovy, kde sídlily nacistické a protektorátní instituce a připomenou i zapomenuté osudy mnohých hrdinů a obětí. Během odborně komentované procházky si díky projekcím budete moci prohlédnout spoustu dobových fotografií a vyslechnout vzpomínky pamětníků a zejména projít místa, kde se psaly dějiny naší země.
Procházkou kurátorovanou historikem Michalem Konečným provádí Martin Koplík.
Začátek procházky je v 17:00. Sraz bude ve foyer Institutu Paměti národa Brno v 1. patře.
Běh pro Paměť národa | Ostrava
Paměť války | projekce filmu a beseda s historikem
2.6. v 17:00 Tančírna Balahala Rumburk
Projekce dokumentárního filmu „Paměť války“ s navazující debatou s badatelem Radkem Andonovem na téma posledních válečných dní roku 1945 ve Šluknovském výběžku.
Anotace k filmu:
Jen málokdo má dnes prarodiče, kteří by mu mohli vyprávět o válce. Dokumentární film Paměť války proto přináší setkání s generací, která už tu není, ale jejíž svědectví je stále více aktuální. Kde našli druhováleční letci, partyzáni nebo odbojáři odvahu? Jak čelili strachu? A co nám chtějí říct dnes? Jejich hlasy ve filmu znovu ožívají ne jako ozvěna minulosti, ale jako zrcadlo přítomnosti, v níž válka opět mění svět.
Režie: Viktor Portel; střih: Adam Patyk; kamera: Kryštof Hlůže; zvuk: Dominik Dolejší; produkce: Agáta Kalvachová
Délka: 40 minut
Ve filmu budou použita svědectví Josefa Balejky, Jiřiny Tvrdíkové, Josefa Citterberga a dalších desítek filmově nikdy nezpracovaných svědectví z archivu Paměti národa.
Za podporu projektu děkujeme městu Rumburk, Ústeckému kraji, Nadaci PPF a Českému rozhlasu Sever.
Více informací na: https://www.nezapomenme80.cz/
Komentovaná vycházka válečnými Budějovicemi- vnější město
9.6. v 17:00, České Budějovice u Zlatého mostu
V rámci projektu Nezapomeňme 80 proběhne komentovaná vycházka protektorátními Budějovicemi, zaměřená na vnější město. Připomeneme si události, ke kterým zde došlo v letech 1939-1945, sídla nacistických úřadů a také místa spojená s domácím odbojem, ale také osudy židovských obyvatel.
Místem setkání je Zlatý most u Jihočeského divadla.
Bez předem zakoupené platné vstupenky není možné vycházku absolvovat. Vstupenky: https://vstupenky.cbsystem.cz/cbsystem/standard/Hall/Index/30168/XESuxgV1NOs_rov__xcodex_AGA1gFbU4wjitpWdWYVErW4oCGaR_com_bQ7KMOPMg__?
Dobrovský & Šídlo: Živé natáčení podcastu | Pardubice
Nové Město na Moravě
Termín: sobota 21. června – neděle 22. června
Dlouholetá zkušenost z našich společných výletů jasně praví, že snad úplně každá obec v sobě skrývá nějaký silný příběh. V Novém městě na Moravě na počátku 90. let ukryl místní evangelický farář, Daniel Ženatý, zběha Alexeje, z tehdy stále ještě v Československu přítomné sovětské armády. A možná si také pamatujete na tu ostudu, když v roce 2016 prezident Zeman na poslední chvíli odřekl udělení státního vyznamenání pro přeživšího Šoa a novoměstského rodáka Jiřího Bradyho. Zdánlivě nesourodé osudy propojuje malé město v srdci Vysočiny. Vydáme se společně po stopách zdejších příběhů a s některými aktéry se setkáme, ať už osobně nebo zprostředkovaně.
Přihlásit se můžete zde.
Výlet do Berlína
Termín: čtvrtek 25.září – neděle 28.září 2025
Program vytvoříme na základě Vašeho zájmu o akci. Počítáme s jedním volným půl dnem, aby si každý mohl prohlédnout, co ho více láká. Cena za akci (ubytování, polopenze, vstupy a program) by se měla pohybovat v rozmezí 3500,- až 5500,-
Pád Berlínské zdi, muzea, výlet do Wannsee. Zvažujeme odjezd z Prahy už ve čtvrtek večer, podle zájmu bude možná i více variant programu, počítáme s přítomností pamětníka.
Program ladíme a dáme brzy vědět!
Přihlásit se můžete zde.