Zveme vás v úterý 26. září v 17.30 hodin na nám. Jana Palacha v Praze na slavnostní vernisáž výstavy Pomoc ze severu, která nese podtitul Československý disent a skandinávští dobrovolníci 1968–1989.

Není tomu tak dávno, co Evropu rozdělovala železná opona. Statisíce lidí v okupovaném Československu snily o tom, jak ji překonat a začít nový život ve svobodném světě. Hrstky disidentů ale zkoušely žít svobodně i doma, vládnoucímu režimu navzdory. Zpoza západní hranice k nim proudila podpora – morální, materiální i finanční. Vozili a organizovali ji lidé, kteří až překvapivě často pocházeli ze Skandinávie. Proč to dělali? Co tím riskovali? A jak tím přispěli k pádu diktatury v roce 1989? Výstava Pomoc ze severu vás seznámí s příběhy jednotlivců a organizací ze severských zemí, i s osudy českých pamětníků, příjemců pomoci z řad signatářů Charty 77. 

Před budovou Rudolfina bude výstava k vidění každý den až do 22. října 2023.

Do pomoci ze severských zemí bylo zapojeno více osobností, než kolik se podařilo zahrnout do této výstavy. Rádi proto zveřejňujeme doplňující dopis pamětníka Jiřího Pallase zde. Panu Pallasovi děkujeme!

Podpořeno Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem prostřednictvím Fondů EHP.