Projekt Inconvenient Mobility a výstava Vysídlená paměť se zaměřily na téma nucené migrace po druhé světové válce. Během projektu jsme pořídili dvacet pět rozhovorů s pamětníky z pěti zemí a dvanáct z nich jsme představili prostřednictvím putovní venkovní výstavy,

která všechny zúčastněnými zeměmi projela. Pamětníci, kteří museli po válce opustit své domovy, se tak vrátili domů, a to prostřednictvím svých vzpomínek. Symbolicky na kolech putovního výstavního nosiče – návěsu kamionu.

V květnu 1945 skončila druhá světová válka, nikoli ale utrpení které způsobila. Evropa ležela v troskách, hranice států se rýsovaly odznovu. Nejen ve válce samé, ale i v poválečné realitě byly miliony lidí nuceny opustit své domovy. Ať už našly útočiště v blízkém příhraničí nebo v tisíce kilometrů vzdálené cizině, ať už je od jejich rodišť dělila železná opona, či ne, museli znovu začít budovat své existence od nuly. Tím přispěli k vytvoření Evropy, ve které žijeme dnes.

Projekt zaznamenává vzpomínky pamětníků jedné z největších evropských migračních vln, je ale zároveň dialogem. Dialogem mezi generacemi i dialogem mezi kulturami neboť tazatelé jsou mladí lidé ze země původu pamětníků. Na projektu se podílí partneři z České republiky (Post Bellum, Praha), Slovenska (Post Bellum SK, Bratislava), Německa (Gedenkstätte Bautzner Strasse, Dresden), Polska (Centrum Historii Zajezdnia, Wroclaw) a Chorvatska (Documenta, Zagreb)

Výstava navštívila v průběhu roku 2022 tyto destinace:

  • až 30. ledna – Bratislava (SK)
  • ledna až 21. února – Záhřeb (HR)
  • února až 22. března – Drážďany (DE)
  • března až 19. dubna – Wroclaw (PL)
  • dubna až 13. května – Praha (CZ)
  • června až 30. června – Ostrava (CZ)

Audiovizuální obsah výstavy je ke shlédnutí s titulky ve všech zúčastněných jazycích zde.

Popis projektových aktivit je k přečtení zde.

Projekt je realizován díky finanční podpoře Evropské Unie v rámci programu Europe for Citizens.