Občanské organizace Paměť národa, Člověk v tísni, Milion chvilek pro demokracii a Evropský kongres Ukrajinců vyzývají českou i evropskou veřejnost k vytrvalosti v podpoře Ukrajiny čelící ruské válečné agresi. K druhému výročí války přichystaly na sobotu 24. února od 16 do 17 hodin na Staroměstském náměstí shromáždění, na kterém mimo jiné vystoupí prezident ČR Petr Pavel. Shromáždění je součástí Dne za Ukrajinu.

„Chceme vzkázat Ukrajině: Nejste v tom sami, jsme s vámi! Je to i náš boj a také boj o naši budoucnost. Myslím si, že právě dnes je důležitější než kdykoli jindy stát za těmito slovy a připomínat je české a evropské veřejnosti,“ říká Šimon Pánek (Člověk v tísni). Mikuláš Kroupa (Paměť národa) zdůrazňuje, že „válka na Ukrajině není nějakým vzdáleným lokálním konfliktem dvou znesvářených stran. Znamená zásadní boj naší generace za svobodu Evropy. Týká se každého z nás. Proto vás velmi prosím: dejme spolu najevo vůli k obraně Evropy na Staroměstském náměstí. “

Den za Ukrajinu přichystaly společně nevládní organizace a uskuteční se 24. února v Praze. Začíná Pochodem za Ukrajinu v 15:00 od pomníku ukrajinského národního hrdiny, spisovatele Tarase Ševčenka, na smíchovském náměstí Kinských. Pochod pořádá Hlas Ukrajiny, končí na Staroměstském náměstí. Právě tam proběhne od 16:00 hodinové shromáždění Společně za Ukrajinu pořádané organizacemi Člověk v tísni, Paměť národa a Milion chvilek pro demokracii, vystoupí na něm mimo jiné prezident Petr Pavel. Den ukončí Koncert pro všechny slušný lidi v karlínském Fóru Karlín, jehož výtěžek půjde na zakoupení lékařského vybavení pro ukrajinskou armádu. Koncert pořádá Nadační fond pro Ukrajinu (Dárek pro Putina). Součástí dne bude také program pro děti. Více se o Dni za Ukrajinu se dočtete zde.

Ve finanční podpoře Ukrajiny můžete pokračovat i nadále.