20.2. od 18:00 Institut Paměti národa Brno

 Obrovský kus dějin v kostce. Přijďte si užít za jediný večer kulturní mix na téma československého undergroundu a Charty 77. Můžete se těšit na výstavu fotografické série Abbého Libánského nazvanou My underground. Ta v časosběru zachycuje význačné osobnosti české antisystémové kontrakultury 70. a 80. let. Celá akce je zdarma.

Abbé Libánský je český fotograf a kurátor slavonické galerie MASNA, signatář Charty 77. Je součástí archivů Paměti národa: https://www.pametnaroda.cz/cs/libansky-jaroslav-abbe-1952

Součástí vernisáže bude vystoupení Tomáše Hradila, zakládajícího člena projektu Universal Underground. Akce tak bude i lehkým warm-upem k vystoupení, které se odehraje o tři dny později 23. února v Sono Music Clubu facebook.com/events/3664263207183226

V druhé části večera od 19 hodin proběhne další ze série filmových úterků. Film „Charta 77 a pomoc ze severu“ vypráví o skandinávských dobrovolnících z let 1978–1989, kteří výrazně pomáhali československému disentu.

„Československo byl pojem,“ hodnotí Frode Bakken, jeden za zakladatelů norského Fondu na podporu Charty 77. Skandinávci v sedmdesátých a osmdesátých letech dobře znali naši zemi oddělenou v té době od Západu železnou oponou. Minimálně od 21. srpna 1968 o nás tamní veřejnost opravdu věděla a dávala to i najevo. Pořádaly se demonstrace proti sovětské okupaci, jezdili k nám novináři a psali reportáže, pořizovali rozhovory s disidenty, a dokonce nahrávali zakázané hudebníky. Od nás se pašovaly rukopisy zakázaných autorů, k nám knihy, ale i léky či vybavení neoficiálních tiskáren.

Po skončení bude následovat beseda s tvůrcem filmu, dokumentaristou, a koordinátorem mezinárodní spolupráce Paměti národa, Janem Blažkem.