22.2. od 18:00 Institut Paměti národa Brno

Divadelní soubor Farma v jeskyni společně s Institutem Paměti národa Brno pořádá diskuzi s názvem Teatrálnost jako mocný nástroj politiků. Hosté diskuze – novinářka Ivana Svobodová, dramatik Vladimír Just a teatrolog Lukáš Kubina – budou zkoumat, jak různí političtí aktéři využívají teatralitu k ovlivňování veřejného mínění a dosažení svých cílů. Řeč bude jak o současných „obchodnících se strachem“ tak i příkladech z minulosti jako projevy na nacistických sjezdech v Norimberku či „zinscenovaný“ proces s Miladou Horákovou.

⚫️Farma v jeskyni pořádá diskuzi v rámci svého projektu Online Hero, který vzniká u příležitosti připravované inscenace Český hrdina.

Hosté:
🔘Prof. PhDr. Vladimír Just, CSc.
Teatrolog a divadelní dramatik. Vystudoval divadelní a filmovou vědu na FF UK, posléze působil jako odborný asistent kabinetu divadla ÚČLS AV ČR. Přispíval do teatrologických časopisů (Divadlo, Divadelní revue; 1989–2005 šéfredaktor). Od roku 1969 uveřejnil přes 3 000 studií, článků a recenzí o divadle, médiích a filmu. Obdržel několik cen za uměleckou kritiku (Cena F. X. Šaldy, Cena Kristián). Vyučuje na katedře divadelní vědy FF UK. Je autorem článku Teatralita politického procesu aneb „Horáková a společníci“ jako divadelní inscenace.

🔘Ivana Svobodová
Novinářka týdeníku Respekt. Dlouhodobě se zaměřuje se na politické aktéry zneužívající strach lidí ve svůj prospěch. Zároveň také sleduje vliv politiky na obyvatele menších měst a vesnic. Hovoří s nimi v terénu o současných sociálních a politických problémech a zajímá se o jejich příběhy. Za svoji práci obdržela v roce 2023 Cenu Ferdinanda Peroutky.

🔘Mgr. Lukáš Kubina, Ph.D.
Zabývá se výzkumem teatrality politických kulturních performancí, přičemž se soustředí na události druhé poloviny 20. století ve střední Evropě. Konkrétně se zaměřuje na poměrně široké spektrum témat a typy událostí, jako jsou studentské slavnosti a demonstrace, komunistické slavnosti, politická vystoupení či projevy násilného odporu. Vyučuje na MUNI a UPOL.

🔘Moderuje Štěpán Sedláček, redaktor Týdeníku Respekt