Výstava Střední Čechy v Paměti národa bude od 10. října k vidění v Kutné Hoře před budovou Galerie Středočeského kraje. Zveme vás na slavnostní vernisáž, která se koná v úterý 10. října v 16 hodin. Výstavou proveden Jan Blažek, autor výstavy a kurátor. Na akordeon zahrají žákyně ze ZUŠ Kutná Hora.

Výstava přináší dvanáct příběhů z dob války, okupace a totality. Všechny se odehrály v kulisách významných míst Středočeského kraje a všechny mají paralelu v tom, co se dnes děje na Ukrajině. Vypráví je rodilí Středočeši či lidé, kteří v regionu prožili rozhodující okamžiky života. Vzpomínají na hrůzy druhé světové války, nacismu a holokaustu, na protinacistický odboj a lidskou statečnost. Vybavují si příběhy posledních válečných bojů a slepé poválečné odplaty či vzpomínky na život za železnou oponou, komunistické pracovní tábory a sovětskou okupaci v roce 1968.

Výstava, která zahájila své putování v srpnu na hradě Točník a postupně byla uvedena v Milovicích a v Příbrami, bude v Kutné Hoře k vidění do 30. října. Poté se přesune do Mělníku.

Putovní výstava vznikla díky finanční podpoře Středočeského kraje.