Potkáme se tento týden na Strahově? V pátek se o muzice a undergroundu budeme bavit s Vratislavem Brabence, někdejším členem Plastic People of the Universe. Jak underground prožíval o generaci mladší Tobiáš Jirous, zavzpomíná náš druhé host. Připomene si i na koncert Rolling Stones a večer zakončíme s DJ a na baru přímo na jižní tribuně.

V rámci srpnového programu na Strahově se také můžete potkat s Jankem Kroupou, vidět filmy o Janu Kuciakovi, novinářích za minulého režimu, antichartě nebo se dozvědět, jak na Český rozhlas vzpomínají pamětníci. A jako vždy se také můžete připojit na naše historické toulky po Strahově.

ČTVRTEK 17. SRPNA

>> procházka Stadion Strahov a jeho historie <<
od 17:30 hod., vstup 50 Kč

>> Televizní Příběhy 20. století <<
Od 19:00 hod., vstup zdarma
Dva promítané dokumenty spojuje téma ponížení, normalizace a vzpomínky pamětníků. V prvním z nich s názvem Ponížení můžete slyšet cenné výpovědi lidí, kteří podepsali antichartu, a zapojili se tak do státem řízené kampaně proti disidentům. Dokumentární film Hlídací psi demokracie nabízí pohled novinářů, kteří publikovali před rokem 1989 do komunistických médiích.

PÁTEK 18. SRPNA

>>  procházka Stadion Strahov a jeho historie <<
od 17:30 hod., vstup 50 Kč

>> Underground: Srdeční záležitost <<
od 19:00 hod., vstup zdarma
Mezi nejvýraznější zástupce české undergroundové hudby patří The Plastic People of the Universe nebo DG 307. S oběma kapelami jsou spojeni hosté debaty Vratislav Brabenec a také hudebník a spisovatel Tobiáš Jirous. Oba promluví o svém vztahu k českému hudebnímu undergroundu. Jaká byla subkultura v počátcích a kam je cesty zavedly dnes? Debata by neměla uniknout nikomu, kdo se zajímá o českou hudební scénu.

>> Rolling Stones – Hearts for Prague <<
od 20:30 hod., vstup zdarma
Legendární britská rocková kapela Rolling Stones byla pro mnohé fanoušky ze socialistického Československa symbolem nejen nespoutané rockové muziky, ale i svobody. Takže když po roce 1989 opravdu svoboda přišla, kapela Rolling Stones přijela do Prahy. 23 let od jejich legendárního strahovského koncertu uvedeme dokument, který propojuje vývoj kapely a české dějiny, který reflektuje dva odlišné světy.

>> DJ <<
od 21 hod., vstup zdarma

SOBOTA 19. SRPNA

>> procházka Stadion Strahov a jeho historie <<
od 17:00 hod., vstup 50 Kč
Procházka seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců. Sraz na komentovanou procházku je na zastávce tramvaje Pohořelec.

>> Kuciak: vražda novináře <<
od 19:00 hod., vstup zdarma
Během srpnového programu můžete na Strahově zhlédnout film Kuciak: Vražda novináře, který rozplétá chapadla (nejen) slovenské mafie z cenné zahraniční perspektivy a s potřebným odstupem. Divákům přináší nikdy nezveřejněné záběry, málo známé informace a také autentické rozhovory s rodiči obětí i s obhájcem hlavního obžalovaného. Naše pozvání přijal Janek Kroupa, se kterým budeme po projekci mluvit o filmu i o práci investigativního novináře.

NEDĚLE 20. SRPNA

>> Český rozhlas s Příběhy 20. století <<
od 16:00 hod., vstup zdarma
Vyměňte váš obývací pokoj za ten strahovský a zaposlouchejte se do Příběhů 20. století. Vybrali jsme pro vás 10 příběhů, které si můžete poslechnout v netradičním prostředí jižní tribuny Strahovského stadionu. Posaďte se do křesílek, nasaďte sluchátka a zaposlouchejte se do vzpomínek pamětníků na srpen 68 nebo na rozhlasové vysílání. Poslech bude k dispozici po celý večer.

>> Bitva o rozhlas <<
od 17:00 hod., vstup zdarma
Boje o svobodný Český rozhlas v květnu 1945 přiblíží netradiční dokument, který výpovědi pamětníků, historiků a dobových materiálů dotváří záběry z rekonstrukce událostí v režii desítek nadšenců….

Jižní tribuna je otevřená pro veřejnost vždy od úterý do neděle mezi 16 a 21 hodinou, kdy se můžete osvěžit na baru a kdy je tam k prohlédnutí výstava Zůstaňte u svých přijímačů.