Co děláme

Workshopy

Nabízíme realizaci zážitkových workshopů pro žáky a studenty základních i středních škol.

Účastníci se při nich seznamují nejen s historickými reáliemi a událostmi minulého století, ale jsou také vedeni k hlubšímu zamyšlení se nad jejich příčinami a následky. Žáci a studenti se tak mohou vcítit do životních situací a dilemat lidí, kteří zlomovými okamžiky 2O. století procházeli na vlastní kůži. Workshopy využívají prvky výchovné dramatiky a zážitkové pedagogiky a pracují se vzpomínkami pamětníků zaznamenanými na portálu Paměť národa. Workshopy jsou určeny školním třídám, a trvají cca 4 hodiny (od 9.00 do 13.00 hod). Aktuální nabídku workshopů, ale i dalších programů pro školy najdete na stránce skoly.pametnaroda.cz.

Rezervace zážitkových vzdělávacích workshopů

Spolupracujeme:

Slibuji na svou čest

Začátkem roku 1940 Hitler triumfálně kráčí Evropou, ale válečné strasti ke členům skautského oddílu, který funguje na území protektorátu, moc nedoléhají. Všichni se už nemůžou dočkat, až začnou prázdniny. Odjíždějí totiž společně na skautský tábor, na který se už několik měsíců důkladně připravují. Jaké zkoušky na ně čekají?

Workshop pro 4. a 5. ročník ZŠ.
Doba trvání: 3,5 hodiny.

Čtěte dále

Kdo je vítěz

Od začátku roku 1968 je ve vzduchu cítit jaro. Po stříbrné medaili z olympiády v Grenoblu se naši chystají dobýt zlato na příštím Mistrovství světa, které se bude tentokrát konat u nás v ČSSR. Po srpnových událostech je ale všechno jinak. Na jaře 1969 se nakonec jede do Stockholmu, kde se Čechoslováci mají utkat také se Sověty. Kdo bude vítěz?

Workshop pro 4. a 5. ročník základních škol.
Doba trvání: 3, 5 hodiny.

Čtěte dále

Nesmíš se bát

Eva je dívka jako každá jiná, má své zájmy, chodí do školy, ráda jezdí na kole, zpívá… jenomže se píše rok 1939 a začíná válka. Co to znamená pro ni a její rodinu? A jak jejich životy změní návrh, se kterým přichází jejich příbuzný?

Workshop pro žáky 6. a 7. ročníků základních škol.
Doba trvání: 3, 5 hodiny.

Čtěte dále

Byli to naši sousedé

V Praze se 28. října 1918 nadšeně demonstrovalo a vyhlašoval se samostatný československý stát. Sdíleli však toto nadšení všichni občané nově vznikajícího státu? Jak vznik Československa proměnil vztahy mezi českou a německou komunitou?

Workshop pro žáky 7. a 8. ročníků základních škol.
Doba trvání: 4 hodiny.

Čtěte dále

Den, kdy se mlčelo

Únor 1948, v rádiu hlásí, že prezident Beneš právě doplnil vládu Národní jednoty. V ulicích Prahy jsou statisíce lidí. Dav na Václavském náměstí pod dohledem Klementa Gottwalda slaví. Jaký vliv to bude mít na život malé české vesnice na Domažlicku? Jak budou občané volit v nacházejících volbách, co jim jejich volba přinese?

Workshop pro 8. a 9. ročníky ZŠ.
Doba trvání: 4 hodiny.

Čtěte dále

Doma a jinde

Zážitkový workshop v dobových reáliích ukazuje principy fungování zastupitelské demokracie, ale i vzestup antisemitismu a xenofobie ve společnosti. Představuje fenomén uprchlictví z pohledu jednotlivce zasaženého velkými dějinami.

Workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol.
Doba trvání: 4 hodiny.

Čtěte dále

Mám svůj sen

Jarní dny roku 1968 s sebou přináší naději, a každému z obyvatel jednoho činžovního domu trochu jiný sen. Jarní nadechnutí ale náhle ukončuje srpnový příjezd tanků.

Workshop pro žáky 8. a 9. tříd základních škol.
Doba trvání: 4 hodiny.

Čtěte dále

Velký dům

Účastníci vstoupí do atmosféry české vesnice 30. let 20. století a skrze techniky výchovné dramatiky se postupně seznámí s osudy členů jedné rodiny, jejichž osud navždy změnilo to, že se narodili…

Čtěte dále

Tak tohle neprojde

Deset přátel se schází, aby společně oslavili narozeniny jednoho z nich. Není to úplně klasická oslava, dárkem pro oslavence je četba samizdatového vydání hry Largo Desolato od zakázaného autora Václava Havla. Zdá se, že nezůstane jen u toho. Co jsou účastníci oslavy ochotni obětovat pro svobodu slova? A mohou si mezi sebou věřit?

Workshop pro SŠ.
Doba trvání: 3,5 – 4 hodiny.

Čtěte dále

Lidi to tak nenechaj

Je léto roku 1949. Komunisté utahují oprátku. Společnost je pod tlakem, represe se stupňuje. Poválečné nadšení ochladlo. Najde se člověk, který má odvahu se režimu postavit? Jaké je ochotný převzít riziko? Co všechno je nyní v sázce?

Workshop pro SŠ.
Doba trvání: 3 hodiny.

Čtěte dále

Zítra celá země

Když v pondělí 20. listopadu ráno vchází studenti jedné z pražských středních škol do svých tříd, je jasné, že dnes bude něco jinak. Fakulty pražských vysokých škol vstupují do stávky – a co my?

Workshop pro studenty středních škol.
Doba trvání: 3,5 hodiny.

Čtěte dále

Lidská práva – chraňme je

Workshop pro žáky 8. a 9. ročníků základních škol, kde se děti interaktivní formou seznámí se základy konceptu lidských práv prostřednictvím příběhů pamětníků totalit dvacátého století.

Čtěte dále
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.