Institut Paměti národa Praha si pro vás na měsíc květen připravil bohatý program. Již 7. května se setkáme v Knihovně Václava Havla na beseda o životě někdejšího disidenta Miroslava Lehkého. Jak vypadala protikomunistická opozice na Slovensku a v čem se lišila od české a moravské? Proč tolik viníků komunistických zločinů uniklo spravedlnosti? Souvisí dnešní potíže slovenské a české demokracie s totalitní minulostí? Nejen o tom bude s Miroslavem Lehkým mluvit novinář Adam Drda. Více informací naleznete na webu v události na Facebooku.

„Osamělý vlk.“ Tak říkali československému pilotovi Josefu Františkovi, který létal s 303. polskou stíhací perutí RAF během letecké bitvy o Británii. Přezdívku si získal podle způsobu boje – často se totiž odděloval od ostatních letadel a operoval samostatně. Jeho silný příběh teď míří na filmové plátno – ještě letos půjde do kin dokumentární drama se stejným názvem, jako byla jeho přezdívka. Osudy jeho i dalších letců RAF představí během přednášky 14. května v Kavárně Langhans dokumentarista Paměti národa a historik František Štambera. Více informací na webu a v události na Facebooku.

Ve stejný den, 14. května, nás čeká první komentovaná procházka Strahovem. Procházka návštěvníky seznámí se zásadními historickými momenty největšího stadionu na světě, kde se odehrávaly všesokolské slety, spartakiády, studentské bouře i násilné zločiny během internace Němců. Vstupenky a více informací naleznete na goout.cz včetně i dalších termínů procházek, pokud vám tento nevyhovuje.

O týden později, 21. května, se ve stejných prostorech uskuteční beseda o minulosti ministra kultury Oto Klempíře. Badatelé v archivu StB objevili dosud nezveřejněné dokumenty, které dokazují, že spolupracoval s tajnou policií aktivně, vědomě a za odměnu. Tématu se budou věnovat autorky reportáží Hana Čápová z Paměti národa a Jana Neumannová z Reportérů ČT. Více zjistíte v události na webu a na Facebooku.

21. května se rovněž setkáme na komentované procházce po Dívčích hradech a Praze 5. Projdeme pozoruhodné končiny Prahy, kde se na malém území snoubí zbytky pražské periferie, divoká příroda, elegantní prvorepublikové vily i čerstvě vybudované nablýskané činžáky, navštívíme místa nabízející jedinečné výhledy na Prahu. Trasu připravil Michal Šmíd. Veškeré podrobnosti a vstupenky naleznete na goout.cz.

Květnový program uzavře 28. května beseda, rovněž v Kavárně Langhans spolupořádaná s nakladatelstvím Sterne, která představí první český překlad románu Spiklenci Friedricha Bruegela o nástupu komunistické diktatury v Československu. Představí ji jeho překladatel Jiří Stromšík a nakladatelka Eva Jelínková. Úryvky z knihy přečte herec Miloslav König. Akcí provede Tomáš Spáčil z Paměti národa. Zjistěte více na webu a v události na Facebooku.

Projekt je realizován v rámci programu Institutu Paměti národa v Praze s finanční podporou hl. m. Prahy.