Co děláme

Mezinárodní spolupráce

Paměť národa je společný prostor pro ukládání a zpřístupňování nahrávek rozhovorů s pamětníky. Ročně se nám daří publikovat desítky rozhovorů zahraničních pamětníků. Velký podíl na tom má i činnost naší slovenské sesterské organizace Post Bellum SK.

CO OBSAHUJE MEZINÁRODNÍ DIMENZE SBÍRKY PAMĚŤ NÁRODA

  • okolo čtyř desítek dokumentačních projektů se zapojením zahraničních partnerů
  • stovky zdokumentovaných zahraničních pamětníků
  • přes 15 zastoupených zemí (Arménie, Bulharsko, Barma/Myanmar, Česká republika, Gruzie, Chorvatsko, Kuba, Litva, Maďarsko, Německo, Polsko, Rumunsko, Ruská federace, Slovensko, Ukrajina a další)

Aktuálně ve spolupráci se zahraničními partnery realizujeme tyto projekty:

Paměť Banátu / Memory of the Banat

Banátský pamětník v dolech

Hlavní cíl projektu, který realizuje Post Bellum díky finanční podpoře Ministerstva zahraničních věcí ČR, je  podpora uchování jazykové a kulturní svébytnosti české krajanské komunity v Banátu. Mobilní dokumentaristický tým Post…

Čtěte dále

Odsunuté děti / The Expelled Children

Odsunuté děti - komiks

Na základě pěti pečlivě vybraných rozhovorů s německými pamětníky odsunutými v dětství  z Československa vznikla komiksová kniha s názvem Odsunuté děti. Autorem scénářů je spisovatel Marek Toman, jednotlivé příběhy nakreslili…

Čtěte dále

Paměť kubánského národa / Memory of Cuban Nation

Paměť kubánského národa – nástroj pro transformaci kubánské společnosti ke skutečné svobodě Realizováno díky pomoci Programu transformační spolupráce Ministerstva zahraničních věcí ČR Organizace Post Bellum společně s Florida International University…

Čtěte dále

Paměť Ukrajiny / Memory of Ukraine

Ukrajina - ilustrace

Ve spolupráci se lvovskou organizací Territory of Terror chce Post Bellum pomoci ukrajinské veřejnosti a mládeži lépe pochopit historické události a témata, jejichž nedostatečné zpracování může vést k nárůstu extremistických…

Čtěte dále

Gesta odporu / Gestures of Resistance

Gestures of Resistance

Post Bellum spolupracovalo s partnery z Rumunska a Slovenska na produkci a promítání filmu „Gesta odporu“, díla rumunské režisérky Olgy Stefan. Film spojuje osobní svědectví jedněch z posledních přeživších holokaustu…

Čtěte dále

Paměť Barmy / Memory of Myanmar

Barmská věznice

Projekt  má za cíl podpořit demokratizaci Barmy/Myanmaru prostřednictvím svědectví klíčových pamětníků, kteří osobně zažili časy represe (nejen) jako političtí vězni. Svědectví budou zařazena do audiovizuálního archivu, aby budoucí generace dokázaly…

Čtěte dále

Výstava Ano/Ne – Exhibition Yes/No

V roce 2018 vytvořilo Post Bellum ve spolupráci se zahraničními partnery putovní vzdělávací open-air výstavu, která  sledovala osudy pamětníků ze zúčastněných zemí. Výstava se  konala celkem v sedmi zemích Evropy,…

Čtěte dále

Behind Iron Curtain

Thirty-five students of first, second and third years of Prague grammar-schools (Gymnázium Jana Keplera, Gymnázium Jana Palacha, Gymnázium U Libeňského zámku, Gymnázium Opatov, Gymnázium Evolution Sázavská and  Evolution Jižní Město) joined…

Čtěte dále

Cross-border Routes (IVF project)

Díky podpoře Mezinárodního Visegrádského fondu Post Bellum SK jako hlavní partner projektu, spolu s českou organizací Post Bellum a polským Ośrodek Pamięć i Przyszłość jakožto projektovými partnery, vytvoří za pomoci zdokumentování pamětníků dvou historických…

Čtěte dále
Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.