Aktuality

Institut Paměti národa vznikne do tří let, plánuje Post Bellum

Post Bellum, o. p. s. chce do tří let otevřít v centru Prahy Institut Paměti národa. Vzniku této instituce má pomoci projektový tým složený z renomovaných historiků, odborníků na vzdělávání i zážitkové expozice, architektů, scénografů, stavařů, developerů a donátorů. Členy tohoto týmu jsou například spisovatel Jiří Stránský, ředitel Židovského muzea Leo Pavlát, ředitel EDUin Zdeněk Slejška, metodik vzdělávání Jaroslav Pinkas, historik Jan Synek z Ústavu pro studium totalitních režimů, Andrej Novik ze Scio, odborník na multimediální expozice Karel Poupě z Pink Productions či podnikatelé Jan Dobrovský a Petr Pudil.

Inspiraci hledají v berlínském Topography of Terror nebo izraelském Yad Vashem. Česká republika podle nich dosud nenabízí veřejnosti expozici, která by poutavě a s využitím nových technologií představovala vlastní zkušenost s totalitními režimy 20. století. Cílit by měla především na mladou generaci, ale také na zahraniční turisty. „Nelíbí se nám vitríny s odznáčky a dobovými uniformami, nebo umělá bitevní pole jak od Marolda. Sázíme na multimediální zážitkovou výstavu, která naši minulost bude vyprávět prostřednictvím vzpomínek konkrétních lidí. Chceme drama zasahující naše smysly, audio a video projekce, virtuální technologie, dotykové obrazovky, které nám budou vyprávět příběhy,“ říká Mikuláš Kroupa, ředitel Post Bellum. Podle něj by se lidé do Institutu Paměti národa vraceli, protože by se expozice často proměňovaly, nabízely nové pohledy a strhující příběhy, které se odehrávaly ve století poznamenaném dvěma totalitními režimy. A právě skrze vyprávěné osudy si mladí lidé historii nejlépe zapamatují a porozumí jí v souvislostech. „Máme unikátní sbírku Paměť národa, tento archiv vzpomínek pamětníků budujeme již šestnáct let. Dejme mu i fyzickou podobu,“ dodává Kroupa.

„Evropa čelí politické krizi, kterou jsme tu neměli od roku 1989,“ vysvětluje Kroupa další důvod k založení institutu. Domnívá se, že právě v takové chvíli nás příběhy z totalitních dob 20. století mohou v dobrém inspirovat: „Ohrožuje nás sílící populismus, nedemokratický režim v Rusku i uprchlická krize, kterou využívají extrémistické politické proudy. Proti tomu se lze bránit vzděláváním a pohledem do minulosti. Dozvíme se, jak se s podobnými krizemi vypořádávali naši předkové. A v tom by měl sehrát nemalou roli právě institut,“ vysvětluje Kroupa.

Do 28. října 2017 by měl projektový tým připravit návrh možných lokací, podobu expozic i vzdělávacích programů a financování provozu. Ideální umístění Institutu Paměti národa vidí Post Bellum na Letné v prostorách pod bývalým pomníkem Stalina. „Chceme s odborníky projít reálné možnosti, které by dávaly smysl nejen z technického hlediska, ale i symbolického. Musí to být místo také pro veřejnost dobře dosažitelné,“ vysvětluje Mikuláš Kroupa. Financováním institutu se bude zabývat projektový tým, předběžně se uvažuje o kombinaci evropských, státních dotací a veřejné sbírky.

Kontakty:

Mikuláš Kroupa, ředitel a zakladatel Post Bellum, e-mail: mikulas.kroupa@postbellum.cz, tel.: 604 636 768

Jana Holcová, manažerka komunikace Post Bellum, e-mail: jana.holcova@postbellum.cz, tel.: 777 800 184

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.