Aktuality

Centrum pomoci Paměti národa: Registrace k očkování pro seniory fatálně selhává.

Praha, 18. 1. 2021 – Premiér a hlavní koordinátor očkování Andrej Babiš včera 17. 1. 2021 řekl: „V této chvíli je zaregistrováno 154 000 důchodců nad 80 a 44 000 dostalo termín, takže ten systém funguje…“

Centrum pomoci Paměti národa nabídlo pomoc při registraci do systému očkování lidem nad 80 let. Pomoc seniorům jsme mohli nabídnout jen díky již dříve podepsaným písemným souhlasům se zpracováním jejich osobních údajů. Města, obce, městské části a další organizace nesměly tuto pomoc poskytnout. Všichni senioři, kteří potřebují pomoc s registrací, tedy musí běžně používat výlučně linku 1221 nebo linky krajské hygieny.

Zkušenost Centra pomoci Paměti národa ze tří dnů od spuštění registrace je následující: přetížený systém registrace, jeho výpadky se projevovaly v pátek během celého dne, nikoliv jen pět minut, jak tvrdil premiér. Jednalo se o opakované výpadky, neodoručovaly se potvrzovací SMS s PIN kódy.

Je třeba si uvědomit, jaké možnosti a zkušenosti mají staří lidé pro práci s počítačem, internetem a mobilním telefonem. Čtvrtina starých lidí, s nimiž jsme hovořili, nedokázala SMS otevřít a museli jsme je registrovat prostřednictvím našeho telefonního čísla.

Linka 1221 je soustavě přetížená.  Den a půl po spuštění registrace, v sobotu po poledni, jsme čekali 10 minut, než se na ní podařilo dovolat. Informace, které jsme se tam dozvěděli, se nedají považovat za užitečné:

První naše otázka: „Jak se vlastně zaregistrovaní dozvědí, že v očkovacím centru je místo?“ Odpověď operátorky: „Musí sedět u počítače a znovu a znovu zkoušet, zda se neuvolnil nějaký termín. Popřípadě volat na naší linku.“

Druhá naše otázka: „Co mají dělat nemobilní senioři?“ Odpověď operátorky:“ Když jdou k lékaři, také si to nějak zařídí, ne???“

Co z toho vyplývá:

110 000 registrovaných důchodců (čísla uvedená Andrejem Babišem ve zprávách TV Prima) má pravidelně sledovat uvolněné termíny, jichž je fatální nedostatek, znovu a znovu zadávat potřebné údaje a potvrzovat je, a to na počítači, který často ani nemají.

Druhou možností je opakovaně volat na linku, která byla až dosud přetížená. Lidé, kteří mají problém s pohybem a nemohou si sehnat doprovod, teď možnost očkování jednoduše nemají.

 

 

Sdílet

Děkujeme všem, kteří nám pomáhají zaznamenat životní osudy pamětníků 20. století a vyprávět je dál.